20 kwietnia
sobota
Czeslawa, Agnieszki, Mariana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Prawo i Kościół"

Ocena: 4.35
957

Akademia Katolicka w Warszawie zaprasza do udziału i wysłuchania bardzo ciekawych wystąpień na Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej pt. „Prawo i Kościół”.

Fot. mat. pras.

Konferecja odbędzie się w siedzibie uczelni na warszawskich Bielanach w dniu 15 kwietnia 2024 roku. Patronatem honorowym to wydarzenie objęła Fundacja „Ubi societas, ibi ius”, która od 2011 roku wydaje Wielką Encyklopedię Prawa, a także w której w 2023 r. trzech pracowników uczelni prowadziło badania nad skalą pomocy instytucji Kościoła katolickiego na rzecz osób potrzebujących, a w szczególności chorych i uchodźców. Spośród gości specjalnych swoją obecność zapowiedział dr hab. Andrzej Szeptycki, prof. UW, Wiceminister Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Tego typu sympozjum organizujemy na naszej udzielni po raz pierwszy, jednak chcielibyśmy, aby stało się ono wydarzeniem stałym i cyklicznym

– zapowiedział ks. dr hab. Tomasz Jakubiak, profesor uczelni i przewodniczący komitetu organizacyjnego. Tytuł konferencji wskazuje, że podjęta zostanie refleksja nad tym jak prawo państwowe i kościelne postrzega Kościół oraz jakie miejsce zajmuje ono w społeczności wiernych.

Celem każdej nauki jest jej popularyzowanie oraz podejmowanie aktualnych problemów, a nasze sympozjum daje ku temu dobrą przestrzeń

– zapewnił organizator.

Wśród prelegentów nie zabraknie takich naukowców, jak dr hab. Katarzyna Krzysztofek-Strzała z Krakowa, dr hab. Antoni Bojańczyk z Warszawy, ks. prof. Wojciech Góralski z Płocka, dr hab. Justyna Krzywkowska z Olsztyna.

W Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej pt. „Prawo i Kościół” weźmie udział blisko 40 prelegentów z różnych ośrodków naukowych w Polsce i zagranicy. Poruszą oni zagadnienia z historii, filozofii i teologii prawa, ponadto przygotowane przedłożenia dotyczyć będą prawa procesowego, oświatowego i cywilnego, rodzinnego i sakramentów oraz karnego i międzynarodowego. Poszczególne wykłady będą interesujące zarówno dla prawników świeckich, jak i kościelnych. Nie zabraknie też cennych wystąpień z zakresu prawa wyznaniowego. Będzie można dowiedzieć się między innymi o: stwierdzaniu nieważności małżeństw, możliwości otrzymania rozgrzeszania przez rozwodników żyjących w nowych małżeństwach. Wiele wystąpień zostanie poświęconych przeciwdziałaniu popełnianiu przestępstw przez duchownych wobec osób nieletnich. Nie zabraknie refleksji nad miejscem katechezy w szkole, a także nad ostatnio głośnym zagadnieniem synodalności w Kościele. Będzie można wyrobić sobie opinię o tym jak Unia Europejska postrzega Kościół katolicki. To tylko niektóre podejmowane zagadnienia. Program szczegółowy zaprezentowany został na plakacie.

Do udziału w wydarzeniu są zaproszeni nie tylko naukowcy, ale także pasjonaci prawa, społecznicy, duszpasterze i osoby zaangażowane w życie parafii. Jednym słowem wszyscy, którzy chcieliby rozwiązać dotyczące ich problemy prawne. Wstęp jest wolny, zaś całość wydarzenia odbywać się będzie w auli uczelni, przy ul. Dewajts 3 (Wejście A) w godzinach od 10.00 do 17.00. Uczestnicy będą mogli nie tylko posłuchać ciekawych wykładów, ale również zadać pytanie prelegentom. Okazji do postawiania pytań będzie wiele, jak również osobistej rozmowy z prelegentami.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 kwietnia

Sobota, III Tydzień wielkanocny
Słowa Twoje, Panie, są duchem i życiem.
Ty masz słowa życia wiecznego.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 55. 60-69
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter