27 kwietnia
sobota
Zyty, Teofila, Felicji
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Odszedł Adam Kilian

Ocena: 0
1823

Po kilkuletniej ciężkiej chorobie oczu w wieku 93 lat zmarł Adam Kilian, scenograf, grafik, ilustrator książek dla dzieci, plakacista, jeden z najwybitniejszych artystów polskiego teatru powojennego.

Jego śmierć zwiastuje koniec pokolenia wychowanych przed wojną artystów, łączących przywiązanie do tradycji polskiej sztuki z otwarciem na dorobek kultury europejskiej.

Urodzony w 1923 r. we Lwowie, Adam Kilian przeszedł typową dramatyczną drogę tamtejszej polskiej inteligencji. W 1940 r. został z rodziną wywieziony do Kazachstanu. Tam jego matka Janina Kilian-Stanisławska założyła na wygnaniu teatr dla dzieci Niebieskie Migdały, który po jej powrocie do Polski w 1948 r. został przeniesiony do Warszawy i funkcjonuje do dzisiaj jako Teatr Lalka.

Jako dyrektor artystyczny tego teatru Kilian stworzył wiele niezapomnianych przedstawień. Artystę cechowała bowiem dziecięca wyobraźnia, przetworzona w wyrafinowane sceniczne kreacje. Kilian był wielbicielem polskiego folkloru, który stanowił dla niego wielkie źródło inspiracji. Jako scenograf współpracował z wieloma polskimi i zagranicznymi teatrami dramatycznymi, muzycznymi i dziecięcymi. Historycy teatru policzyli, że stworzył scenografię do ponad 300 spektakli, w tym do klasyki polskiej i europejskiej („Wesele”, „Balladyna”, „Zemsta”, „Pastorałka” Schillera, „Burza” Szekspira, „Przygody Sinbada żeglarza” i mnóstwo innych). Był renesansowym tytanem pracy, autorem scenografii do wielu spektakli Teatru Telewizji oraz filmów animowanych i lalkowych. Projektował plakaty i ilustracje do książek dla dzieci. To on wymyślił postacie Jacka i Agatki z pierwszej dobranocki Telewizji Polskiej i wygląd Pyzy na polskich dróżkach. Przygotował wspaniałą scenografię do wystawy „Caravaggio” w Muzeum Narodowym.

Powszechnie szanowany i lubiany artysta wyróżniał się wielką kulturą bycia, a w pracy i w kontaktach towarzyskich roztaczał wokół siebie atmosferę życzliwości i otwartości na napotkanych ludzi.

Jego gigantyczny dorobek kontynuują potomkowie: syn Jarosław Kilian, reżyser, scenograf i wykładowca w szkole teatralnej, były dyrektor Teatru Polskiego, obecnie kieruje Teatrem Lalka. Córka Joanna Kilian-Michieletti jest kuratorem w Muzeum Narodowym; ostatnio przygotowała prezentowane także na naszych łamach wystawy „Guercino. Triumf baroku” oraz „Brescia. Renesans na północy Włoch”.

Mirosław Winiarczyk
fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Idziemy nr 28 (562), 10 lipca 2016 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 kwietnia

Piątek, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem drogą i prawdą, i życiem.
Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 14, 1-6
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter