22 kwietnia
czwartek
Kai, Leonii, Sotera
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nie z własnej woli

Ocena: 4.55556
989

„Do końca swych rządów komuniści głosili, że «ewakuacja» Polaków z Kresów Wschodnich to repatriacja, czyli powrót do ojczyzny. W rzeczywistości była to bezwzględna akcja wysiedleńcza”

– pisze w najnowszym numerze „Biuletynu IPN” dr Grzegorz Chajko, historyk z Uniwersytetu Papieskiego im. Jana Pawła II w Krakowie.

Losom Kresowian poświęcono również kilka innych tekstów, w których pokazano m.in., w jakich warunkach transportowano ich do Polski, na jakie trudności napotykali po przyjeździe na Ziemie Odzyskane, także ze strony czujących się bezkarnie żołdaków sowieckich. Nie ułatwiały im życia także władze, które jeszcze do lat dziewięćdziesiątych w dowodach osobistych wpisywały Zabużanom jako miejsce urodzenia… ZSRR. Niezwykle ciekawy jest tekst Kazimierza Krajewskiego i Tomasza Łabuszewskiego „Operacja Zachód”, opisujący mało znaną akcję ewakuacji AK-owców z Kresów Północno-Wschodnich, która uratowała życie 4 tysiącom osób.

W numerze znajdziemy także tematy z późniejszych okresów PRL: o wizycie Edwarda Gierka na Wybrzeżu po Grudniu ’70, o zmianach w konstytucji w 1976 r., o powstaniu Niezależnego Zrzeszenia Studentów w 1981 r., a także o zakończeniu działalności PZPR. Zaprezentowane zostały również sylwetki zmarłych ostatnio osób zasłużonych dla spraw kresowych: Jana Platera-Gajewskiego, ks. Romana Dzwonkowskiego i Władysława Siemaszki.

Do periodyku dołączona jest płyta DVD z filmem fabularnym nawiązującym do masakry z Grudnia ‘70 – „Skarga”.

Styczniowo-lutowy numer „Biuletynu IPN” to z całą pewnością lektura nie tylko dla miłośników Kresów, ale dla wszystkich, którzy chcą poznać tę część naszych dziejów, która starannie przemilczana była przez dziesięciolecia PRL.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Sekretarz redakcji tygodnika "Idziemy"

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 22 kwietnia

Czwartek, III Tydzień Wielkanocny
Dzień Powszedni
«Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba. Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki».
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): J 6, 44-51
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter