2 lutego
czwartek
Marii, Miloslawa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nie tylko seks

Ocena: 0
1042

Amerykańscy producenci filmowi coraz silniej eksploatują temat molestowania – prawdziwego lub domniemanego – aktorek i dziennikarek w miejscu pracy, w studiach filmowych i redakcjach.

fot. Monolith Film

Amerykańscy producenci filmowi coraz silniej eksploatują temat molestowania – prawdziwego lub domniemanego – aktorek i dziennikarek w miejscu pracy, w studiach filmowych i redakcjach. Akcja ta nabrała obecnie cech prawdziwego szaleństwa, mającego często podłoże światopoglądowe i polityczne. Świadczy o tym film „Gorący temat” z udziałem czołowych gwiazd hollywoodzkich. Charlize Theron, Nicole Kidman i Margot Robbie grają tu dziennikarki i prezenterki trzech pokoleń, zatrudnione w wielkiej telewizji informacyjnej Fox, które w lipcu 2016 r., w czasie kampanii prezydenckiej (stacja popierała wtedy Donalda Trumpa) wywołały skandal, oskarżając swego despotycznego szefa o uporczywe molestowanie seksualne. Doszło wówczas do publicznego brania brudów i procesu sądowego, w wyniku którego główna pokrzywdzona – skarżąca stację – otrzymała wysokie odszkodowanie, a lubieżny szef został zwolniony. Kierownictwo Fox przejął wówczas osobiście właściciel – medialny potentat Rupert Murdoch.

Autorzy filmu ukazują przebieg wypadków, nie unikając drastycznych szczegółów. Wydarzenia śledzimy przez pryzmat emocji i wspomnień dziennikarek, rozdartych między chęcią zrobienia telewizyjnej kariery a presją lewicowych mediów chcących zniszczyć konkurencyjną stację. Ciekawe są niektóre podteksty, rzucające niezbyt oczywiste światło na założone z góry tezy. Myślę o postępowaniu młodej dziennikarki Kayli, która nachodzi szefa i wyraźnie go prowokuje seksualnie, sądząc, że pomoże jej to w karierze prezenterki – a potem oskarża o molestowanie.

Rzecz w tym, że telewizja Fox była i jest stacją, jak na warunki amerykańskie, konserwatywną, konkurencyjną wobec większości tamtejszych lewicowych i liberalnych mediów. Dlatego jako jedyna wielka stacja ośmiela się do dziś popierać Trumpa, narażając się na ataki. Podczas kampanii wyborczej w 2016 r. była okazja, żeby solidnie przyłożyć stacji Fox z powodu afery z molestowaniem dziennikarek. Wydarzenia były oczywiście odpowiednio komentowane i nagłaśniane w celu wykończenia znienawidzonej telewizji. „Gorący temat” jest zatem filmem do przemyśleń, nie tylko na temat molestowania, ale także mechanizmów walki konkurencyjnej i manipulacji wśród amerykańskich mediów.

 

 


„Gorący temat” (Bombshell), USA, 2019. Reżyseria: Jay Roach. Wykonawcy: Charlize Theron, Nicole Kidman, Margot Robbie, John Lithow i inni. Dystrybucja: Monolith Films

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, publicysta kulturalny, krytyk filmowy. Pracował w pismach filmowo-telewizyjnych, tygodnikach "Ekran" i "Antena". Współpracował z pismami "Express Wieczorny", "Kurier Polski", "Życie". Obecnie pracuje w dziale kulturalnym tygodnika "Idziemy" i współpracuje z tygodnikiem "Najwyższy Czas".

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 2 lutego

Czwartek, IV tydzień zwykły - święto Ofiarowania Pańskiego
Gdy upłynęły dni oczyszczenia Maryi według Prawa Mojżeszowego, rodzice przynieśli Jezusa do Jerozolimy, aby Go przedstawić Panu. 
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Łk 2, 22-32
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter