27 kwietnia
sobota
Zyty, Teofila, Felicji
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Najważniejsza podróż

Ocena: 0
2092

Dzięki porywającej narracji wybitnego aktora Piotra Fronczewskiego i spektakularnym multimediom znajdziemy się w centrum wydarzeń Wielkiego Tygodnia. Poznamy historię ludzi, dzięki którym do dziś istnieje Bazylika Bożego Grobu. Wystawa, adresowana zarówno dla dorosłych, jak i do młodzieży oraz dzieci od ośmiu lat, łączy edukację z ewangelizacją. Mieści się w hali obok Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Patronami honorowymi są m.in. kard. Kazimierz Nycz i bp Romuald Kamiński.

– Pasjonujemy się opowiadaniem historii. Opowieść, którą prezentujemy, jest najbardziej uniwersalna i tajemnicza zarazem. Nie ma osoby, która by się z nią nie zetknęła. Na tej wystawie nie skupiamy się jednak na aspekcie duchowym czy teologicznym – mówi Krzysztof Noworyta, przedstawiciel firmy Tengent, pomysłodawca i jeden z producentów przedsięwzięcia – ale na kwestii materialnej. Zadajemy pytanie, jakie obecnie ślady po tej historii mamy na świecie. Konfrontujemy zwiedzających z obiektami, które zostały po tych wydarzeniach. Szczególnie ważne są elementy związane z Triduum Paschalnym.

Wystawa jest prywatną inicjatywą zrealizowaną dzięki środkom inwestorów. Jest to pierwsza ekspozycja tego formatu w Europie. – To nie jest wystawa multimedialna. To coś więcej – podkreśla pomysłodawca. – Są tu elementy filmu, teatru, wystawy, słuchowiska muzycznego, widowiska. Operujemy twardymi danymi naukowymi. To zanurzenie się w świat Jezusa Chrystusa, aby móc emocjonalnie przeżyć te wydarzenia. Każdy odbiera tę wystawę inaczej, i to jest piękne.

Wystawa będzie podróżować po całej Polsce. Firma Tangent przygotowuje wersje w innych językach, myśli też o pokazaniu naszej wystawy w innych krajach. W Europie mało jest takich przedsięwzięć, przed Polską stoi zatem duże wyzwanie: możemy być pionierami. – Zachęcamy ludzi zarówno wierzących, jak i niewierzących do zastanowienia się nad przeszłością – zaprasza Krzysztof Noworyta. Opiekunem merytorycznym przedsięwzięcia jest o. Narcyz Klimas OFM, ekspert w tematyce Bożego Grobu, służący od 20 lat w Jerozolimie.

Wystawa liczy osiem sal. Pierwszą można nazwać wstępną: zwiedzający kładą się na podłodze, oglądają gwiazdy i słuchają narratora. – Bohaterem tej opowieści jest Jezus Chrystus. Wydarzenia z trzech dni jego życia zmieniły dzieje świata i na zawsze zapisały Jerozolimę na kartach historii. To z jego powodu od dwóch tysięcy lat do tego miasta przybywają miliony ludzi. Dziś w tym miejscu stoisz ty. Kim będziesz w tej podróży? Obserwatorem, pielgrzymem, apostołem? Wybór należy do ciebie – proponuje Piotr Fronczewski. Druga sala prezentuje ogród Getsemani. W kolejnym pomieszczeniu ukazane zostały repliki ważnych atrybutów, m.in. korony cierniowej oraz włóczni, którą przebito bok Pana Jezusa. W następnych strefach przedstawiono tajemnice całunu, film o historii Bożego Grobu, multimedialne widowisko o rozwoju chrześcijaństwa i ślady Polaków w Ziemi Świętej. Na zakończenie każdy może zostawić swój ślad.

Zwiedzanie odbywa się w grupach 20-osobowych. W weekendy organizatorzy zapewniają bezpłatną opiekę nad dziećmi. Od poniedziałku do piątku wystawa jest otwarta w godz. 9-20, a w weekendy w godz. 9-21. Zwiedzanie zorganizowane jest w turach co 20 minut i trwa około 45-60 min. Ostatnie wejście na godzinę przed zamknięciem. Wystawa czynna od 29 marca do 9 czerwca. Więcej szczegółów na: www.sladamijezusa.pl lub przez telefon: 577 131 440

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 27 kwietnia

Sobota, IV Tydzień wielkanocny
Jeżeli trwacie w nauce mojej,
jesteście prawdziwie moimi uczniami i poznacie prawdę.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 14, 7-14
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter