21 maja
poniedziałek
Wiktora, Kryspina, Tymoteusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Krakowianie wysłuchali "Oratorium Kalwaryjskiego"

Ocena: 0
1062

Otwarcie Jubileuszowego Roku Miłosierdzia, przygotowania do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie oraz świętowanie jubileuszu 1050-lecia chrystianizacji Polski – te trzy wydarzenia zostały uczczone w Krakowie uroczystym koncertem.

2015-12-09 12:29
pra / Kraków (KAI), mz
fot. PAP/Stanisław Rozpędzik

"Oratorium Kalwaryjskie" zagrano wieczorem 8 grudnia w Sali Audytoryjnej Centrum Kongresowego ICE Kraków.

– Koncert-modlitwa – ocenił po wysłuchaniu „Oratorium Kalwaryjskiego” kard. Stanisław Dziwsz. – Była cisza, wszyscy byli wzruszeni. W ten sposób przeszliśmy przez Bramę Świętą w Jubileuszowym Roku Miłosierdzia, a nam to miłosierdzie takie bliskie. Przecież kilka kilometrów stąd znajduje się światowe centrum Bożego miłosierdzia. Do tego centrum i do Świętego Roku Miłosierdzia wprowadził nas Jan Paweł II – mówił metropolita krakowski, odwołując się do wizualizacji wyświetlanych w czasie koncertu. Zebrani w Centrum Kongresowym mogli przypomnieć sobie m.in. fragmenty filmów z papieskich wizyt w Polsce.

Kard. Dziwisz zaznaczył, że bohaterowie Oratorium – św. Franciszek, św. Jan Paweł II i Matka Boża – są przewodnikami na drodze do Bożego Miłosierdzia, ale również do przeżycia Światowych Dni Młodzieży. – Niech ten dzisiejszy koncert i jego przewodnicy dadzą wam coś z ducha, żebyście podzielili się z młodzieżą z całego świata. A oni niech wezmą ogień miłosierdzia z Krakowa, niech wezmą tę iskrę i niech poniosą na cały świat – mówił hierarcha do wolontariuszy ŚDM licznie zebranych w krakowskim Centrum Kongresowym.

Oratorium Kalwaryjskie to opowieść o trzech wielkich postaciach – główną jest Jezus Chrystus, któremu twórcy poświęcili pierwszą część utworu. Dwie następne części dedykowane są wiernym naśladowcom Chrystusa: św. Franciszkowi z Asyżu i św. Janowi Pawłowi II – pomysłodawcy Światowych Dni Młodzieży. – Z tych trzech wzorców, trzech postaci brzmi jeden głos, który mówi „kochaj”. Innej drogi ci myśliciele nie znaleźli – mówi Zbigniew Książek, autor „Oratorium Kalwaryjskiego”.

Pierwsze wykonanie utworu odbyło się w Kalwarii Zebrzydowskiej, by uczcić wyjątkowość miejsca oraz rocznic, jakie wiązały się z datą premiery utworu w roku 2009 (30. rocznica pielgrzymki Jana Pawła II do Kalwarii Zebrzydowskiej, 400-lecie konsekracji świątyni i 800 lat istnienia zakonu franciszkańskiego). Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej to jeden z głównych ośrodków kultu maryjnego w Polsce, który ukształtował duchowość młodego Karola Wojtyły.

Wersja oratorium, którą mieszkańcy Krakowa, goście oraz wolontariusze Światowych Dni Młodzieży usłyszeli 8 grudnia, realizowana była z wykorzystaniem form multimedialnych. Na warstwę muzyczną złożyły się inspiracje muzyką z czasów Chrystusa, muzyką z akcentami średniowiecza i muzyki współczesnej. – Taki był mój zamiar, żeby połączyć wiele gatunków, ale starałem się zrobić to w taki sposób, aby utwór mimo różnych gatunków był spójny. Starałem się też jakoś zróżnicować pod względem stylu utwór zgodnie z podziałem na te trzy części poświęcone trzem osobom – mówił kompozytor Oratorium Bartłomiej Gliniak, który w czasie koncertu wykonał też szczególną dla siebie partię gitarową. Kiedy pierwszy raz poznał swoją żonę przedstawił się jako gitarzysta. – To było nieprawdą, ale obiecałem, że zagram na gitarze publicznie na koncercie. I pierwszy raz mi się to udało w 2009 roku – opowiadał Gliniak. Występ dla żony powtórzył także w Krakowie. – To jest drobna partia, ale daje dużo satysfakcji – dodał kompozytor.

Na scenie pojawiło się blisko 200 artystów. Dyrygował Piotr Komorowski, a jako soliści wystąpili Joanna Słowińska, Aleksandra Bieńkowska, Przemysław Branny i Janusz Kruciński. Zebrani w krakowskim Centrum Kongresowym mogli usłyszeć trzy chóry: Chór Akademicki Uniwersytetu Jagiellońskiego Camerata Jagiellonica, Chór Gregoriański Seminarium Ojców Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej i Chór Chłopięcy Bazyliki Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej. Zagrała Krakowska Młoda Filharmonia, a także Krzysztof Ścierański na gitarze basowej, Jacek Królik na gitarach, Robert Luty na perkusji.

Koncert zorganizowali Komitet Organizacyjny ŚDM Kraków 2016 oraz Narodowe Centrum Kultury. Patronat honorowy sprawowali metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz oraz metropolita poznański abp Stanisław Gądecki.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


Najczęściej czytane artykuły

SALON DZIENNIKARSKINajwyżej oceniane artykuły