9 lipca
czwartek
Lukrecji, Weroniki, Zenona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Jędrzejów: ojciec Jana Pawła II bohaterem spektaklu i koncertu u cystersów

Ocena: 0
1929
Karol Wojtyła senior – ojciec św. Jana Pawła II, był bohaterem sobotniego spektaklu i koncertu zorganizowanego w ramach XXI Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej, który w lipcu i sierpniu odbywa w archiopactwie cystersów, przy sanktuarium bł. Wincentego Kadłubka. 20150816 14:24
dziar / Jędrzejów (KAI), sg


Wydarzenie gromadzi tłumy melomanów. Spektakl nosił tytuł: „Ojciec św. Jana Pawła II – modlitwa, która dotyka Ojczyzny” i opowiadał o człowieku głębokiej wiary, oddanym rodzinie i szanującym ciężką, uczciwą pracę.

Postać ojca przyszłego świętego ukazana jest na tle przełomowych wydarzeń historycznych tamtych czasów, m. in. odzyskania przez Polskę niepodległości, wojen światowych XX wieku i wojny polsko-bolszewickiej 1920 r. W koncercie wystąpili artyści związani z Filharmonią Lubelską i Teatrem Muzycznym w Lublinie: Dorota Szostak-Gąska – sopran, Jakub Gąska – tenor, Zygmunt Skwierz – trąbka, Agnieszka Schulz-Brzyska – piano i organy. Gwiazdą koncertu był także popularny aktor młodego pokolenia – Maciej Zakościelny.

Natomiast 22 sierpnia organizatorzy zapraszają do Centrum Kultury na projekcję filmu na podstawie dramatu Karola Wojtyły „Brat naszego Boga”.

Festiwal zakończą 30 sierpnia uroczystości odpustowe w klasztorze ojców cystersów w Jędrzejowie, z koncertem „Morka&Morka”. Wystąpią: Bogusław Morka – tenor, Ryszard Morka – bas-baryton, Andrzej Płończyński – fortepian.

Tegoroczny festiwal przebiega głównie pod znakiem misji papieża Jana Pawła II.

Dla organizatorów rok 2015 r. uznany przez Sejm Rokiem Świętego Jana Pawła II, był inspiracją w doborze repertuaru. Poza koncertami i spektaklami klasycznymi, przygotowano także takie, które nawiązują do Jana Pawła II. Matkę Jana Pawła II przypomniał recital i koncert 1 sierpnia. „Emilii matce mojej – Karol Wojtyła”. Z koncertem słowno-muzycznym po tym tytułem wystąpili: Halina Łabonarska - aktorka, Dominik Sutowicz – tenor, Robert Grudzień – organy.

Organizatorzy tego dużego przedsięwzięcia artystycznego w okresie wakacji to: archiopactwo cysterskie w Jędrzejowie, Jędrzejowskie Towarzystwo Kulturalno-Naukowe, urząd miasta w Jędrzejowie, starostwo powiatowe w Jędrzejowie, Fundacja im. Mikołaja z Radomia

Jędrzejowskie opactwo słynie ze wspaniałych organów o niepowtarzalnym brzmieniu. Pierwotne organy powstały w roku 1633 r. i wykonane były przez zakonny warsztat budowy organów. Instrument, który dziś znajduje się w kościele klasztornym, pochodzi z lat 1745-1760. Zbudowany został przez organmistrza Józefa Sitarskiego przy współpracy z Ignacym Foglerem z Warszawy. Bogatą dekorację snycerską wykonał warsztat braci Korneckich z Krakowa, a rzeźby organowe prawdopodobnie Jakub Kornecki. Stolarska obudowa organów jest dziełem warsztatu cysterskiego.

W latach 20. XX w. kilkakrotnie reperował organy jędrzejowskie Maurycy Saganowski z Kielc. W 1978 r. krakowscy specjaliści rozpoczęli konserwację instrumentu. Dzisiaj można podziwiać wspaniały prospekt organowy. Od 1995 r. w jędrzejowskim klasztorze odbywa się Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej, w którym biorą udział znani artyści z całego świata, m.in. Krzysztof Penderecki, Henryk Mikołaj Górecki, Krzysztof Kolberger, Chór "Poznańskie Słowiki" prof. Stefana Stuligrosza, Wiesław Ochman, Konstanty Andrzej Kulka, Małgorzata Walewska, Jerzy Maksymiuk, Mario Duella, Georgij Agratina, Robert Grudzień. Klasztor cysterski jest jednym z najstarszych i najcenniejszych zabytków Jędrzejowa. Jego początki sięgają przełomu XI/XII w.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 9 lipca

Czwartek, XIV Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie świętych męczenników Augustyna Zhao Rong, prezbitera, i Towarzyszy
Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie.
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Oz 11,1-4.8c-9; Ps 80,2ac.3b.15-16; Mt 10,7-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykuły


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter