20 lipca
piątek
Czeslawa, Hieronima, Malgorzaty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Filmy na Boże Narodzenie

Ocena: 0
2545

W listopadzie i do połowy grudnia w kinach mamy repertuarowy szczyt, jest to najbardziej frekwencyjny okres w czasie całego roku.

Według niepisanej tradycji przed Bożym Narodzeniem zazwyczaj wchodziły na ekrany filmy utrzymane w świątecznym klimacie familijnym, najczęściej przeznaczone dla całych rodzin. Najlepszym tego przykładem były klasyczne filmy amerykańskie z lat 40. XX wieku, jak „Gospoda świąteczna” czy „To wspaniałe życie”. Grane były także „świąteczne” filmy animowane, których bohaterami był św. Mikołaj i inne postacie z tradycji bożonarodzeniowej. W ostatnich latach stopniowo i konsekwentnie tradycja ta jest jednak świadomie niszczona, w miarę postępu ideologii lewackiej i tzw. wielokulturowości. Filmy „świąteczne”, nawet jeśli odwołują się do tradycji Bożego Narodzenia, przypominają raczej karykatury czy parodie wspomnianych klasycznych utworów. Przykładem tego jest amerykańska komedia obyczajowa „Kochajmy się od święta” o przygodach dysfunkcyjnej rodziny Cooperów. Nie bardzo wierzymy, że członkowie tej rodziny po wielkich makabrycznych przejściach siadają przy świątecznym stole.

Na tym tle warto zwrócić uwagę na hiszpański dramat obyczajowy „Mama”, który nie nawiązuje bezpośrednio do Bożego Narodzenia, ale emanuje pozytywną wartością afirmacji życia. Penelope Cruz, gwiazda kina hiszpańskiego i współproducentka tego utworu, gra tu młodą i pełną życia Magdę, która pewnego dnia dowiaduje się, że ma raka piersi. Kobieta dzielnie znosi leczenie i operację, łącząc to z opieką nad dziesięcioletnim zdolnym synem i pomagając owdowiałemu trenerowi syna. Najważniejszy jednak jest fakt, że po zajściu w ciążę chora Magda decyduje się urodzić córkę, traktując to jako powinność oraz dar dla syna i ojca narodzonego dziecka. Warto także zwrócić uwagę, że ów przyjaciel i ojciec przychodzącej na świat córeczki jest praktykującym katolikiem – często się modli i odmawia różaniec przed dużym krzyżem. Taki bohater nie występuje dziś często w kinie europejskim, zwłaszcza w filmach z udziałem wielkich gwiazd ekranu.

 

 

„Mama” („Ma Ma”), Hiszpania, 2015. Reżyseria i scenariusz – Julio Medem. Wykonawcy: Penelope Cruz, Luis Tosar, Asier Etxeandia, Ciro Miro i inni. Dystrybucja – Kino Świat

Mirosław Winiarczyk
fot. Kino Świat

Idziemy nr 51-52 (534), 20-27 grudnia 2015 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
 

Najwyżej oceniane artykuły

SALON DZIENNIKARSKI