26 kwietnia
piątek
Marzeny, Klaudiusza, Marii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Festiwal Józefa Czapskiego w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej

Ocena: 0
412

W Polsce, Francji i Rosji trwa Międzynarodowy Festiwal Twórczości Józefa Czapskiego. Na 12 wystawach obejrzeć można aż 120 rzadko dostępnych dla publiczności prac artysty. Festiwalową wystawę przygotowało również stołeczne Muzeum Archidiecezji Warszawskiej.

fot. en.wikipedia.org/Fair use

To pierwsza edycja międzynarodowego festiwalu, którego pomysłodawczynią i koordynatorką jest Elżbieta Skoczek, autorka portalu nt. twórczości Czapskiego www.jozefczapski.pl. – Dla Czapskiego ważne było malarstwo. Nie mogąc wrócić po wojnie do Polski, chciał, by Ci najbliżsi, którzy żyją w ojczyźnie pod zniewoleniem komunizmu mogli się z nim „kontaktować” poprzez to, co namalował – mówi inicjatorka festiwalu.

Na 12 festiwalowych wystawach zaprezentowano aż 120 rzadko dostępnych dla publiczności prac, które na co dzień zamknięte są w magazynach instytucji państwowych lub w prywatnych kolekcjach, w tym najpopularniejszy pejzaż „Widok z sopockiej plaży” ze zbiorów Muzeum Sopotu. Inny obraz Czapskiego przywieziony został specjalnie z Nowego Jorku, by – w Piękna Gallery w Warszawie – mogła go zobaczyć polska publiczność. Dzieła Czapskiego będzie można zobaczyć w czasie specjalnego wykładu organizowanego w niedostępnym na co dzień mieszkaniu Czesława Miłosza w Krakowie. W festiwalu uczestniczą też Muzeum Uniwersyteckie w Toruniu, Muzeum Narodowe w Warszawie i Muzeum Śląskie w Katowicach.

W ramach festiwalu wystawę „Czapski dzisiaj. Malarstwo i rysunek…” przygotowało również Muzeum Archidiecezji Warszawskiej. Podczas wystawy pokazana zostanie kolekcja dzieł Czapskiego zapoczątkowana przez ks. Andrzeja Przekazińskiego, który w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku kupował jego rysunki. Jest to największy zbiór rysunków Czapskiego poza będącym w posiadaniu Muzeum Narodowego w Krakowie Archiwum Józefa Czapskiego.

Pierwsza wystawa prac artysty odbyła się w okresie maj–czerwiec 1986, kolejna luty–kwiecień 1990. Obie dotychczasowe wystawy cieszyły się dużą popularnością, mimo że realizowane były w czasach politycznie nieprzychylnych dla Józefa Czapskiego, który w swoim życiu nie tylko był artystą, ale także politykiem, dyplomatą, żołnierzem, emigrantem silnie związanym z paryską „Kulturą”.

W zbiorach stołecznego muzeum archidiecezjalnego znajduje się także 6 obrazów olejnych, które wraz z wybranymi rysunkami będą prezentowane do 28 stycznia 2018 r.

W programie festiwalu zaplanowano również kilkanaście wykładów i spotkań poświęconych życiu i twórczości Czapskiego. Festiwal zakończy się 7 listopada. Program wydarzeń dostępny na stronie internetowej: www.jozefczapski.pl.

Józef Czapski urodził się 3 kwietnia 1896 r. w Pradze. Malarz, pisarz, krytyk, żołnierz, współzałożyciel paryskiej "Kultury". Jeden ze współzałożycieli Komitetu Paryskiego, ugrupowania, którego twórczość przez pół wieku oddziaływała na sztukę polskich malarzy. Zmarł 12 stycznia 1993 r. w Maisons–Laffitte.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 kwietnia

Piątek, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem drogą i prawdą, i życiem.
Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 14, 1-6
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter