17 kwietnia
sobota
Rudolfa, Roberta
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Obrazy z Muzeów Watykańskich wystawione w Moskwie

Ocena: 0
857

W moskiewskiej Galerii Tretiakowskiej otwarto 25 listopada wystawę, na której zgromadzono 42 dzieła ze zbiorów Muzeów Watykańskich.

Ekspozycja "Roma Aeterna – arcydzieła Pinakoteki Watykańskiej" stała się w Rosji ważnym wydarzeniem kulturalnym, gdyż nigdy dotąd z żadnego muzeum świata nie wypożyczono jednocześnie aż tylu bezcennych dzieł sztuki. Prezentowane są obrazy z XII-XVIII wieku autorstwa m.in. Rafaela, Perugino i Caravaggia. Dzieła będzie można oglądać do 19 lutego 2017 roku.

Zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego patriarcha Cyryl I określił wystawę jako „najważniejsze wydarzenie artystyczne” tego roku. Jest to, według niego, dowód na coraz większe zacieśnianie współpracy z Kościołem katolickim.

O tym, jak „Tretiakowka” przygotowała się na to wydarzenie, świadczy fakt, że pochodzący z Petersburga, a mieszkający obecnie w Niemczech architekt i projektant Siergiej Czoban zaplanował układ głównej sali wystawy w formie Placu św. Piotra z Kolumnadą Berniniego. A na miejscu fasady Bazyliki Watykańskiej umieszczono dwa wczesne obrazy Rafaela, otoczone przez pozostałe dzieła.

W rozmowie z „Rossijską Gazietą” dyrektorka Galerii Zelfira Triegułowa opowiedziała, jak doszło do tej wymiany z Muzeami Watykańskimi, podkreślając, że strona rosyjska otrzymała w praktyce wszystkie obrazy, o które prosiła. Zwróciła też uwagę, że nazwa wystawy odsyła wprawdzie do starożytności, ale w kontekście chrześcijańskim. Zaznaczyła, że po dłuższych dyskusjach w kierownictwie placówki postanowiono ograniczyć się wyłącznie do malarstwa, bez sięgania po rzeźby.

Chronologicznie najstarszym dziełem, sprowadzonym z Watykanu, jest obraz-ikona „Święty Franciszek z Asyżu”, namalowany wkrótce po jego kanonizacji w 1228, stanowiący – zdaniem Triegułowej – swoisty „hommage” (hołd) pod adresem obecnego papieża, który jako pierwszy przyjął imię tego świętego.

Dyrektorka Galerii oświadczyła również, że obecne wydarzenie stało się możliwe m.in. w wyniku rozmów Franciszka z prezydentem Rosji Władimirem Putinem [w latach 2013 i 2015 – KAI], podczas których uzgodniono m.in. wymianę wystaw między Watykanem a Rosją. Ekspozycja z „Tretiakowki” w Watykanie jest planowana na przyszły rok.

W ramach obecnej wystawy prezentowane są prace z okresów gotyku, odrodzenia i baroku, m.in. Pietro Lorenzettiego z XIV wieku, bł. Fra Angelico, Caravaggia, Rafaela, Antonio Correggio i wiele innych.

Dyrektorka placówki zapowiedziała, że ze względów bezpieczeństwa i technicznych sprzedaż biletów będzie znacznie ograniczona, a wystawie towarzyszyć będą półgodzinne pokazy filmów o tematyce związanej z nią, na które będzie mogło wejść jednorazowo 100 osób, oraz wykłady.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 kwietnia

Sobota, II Tydzień Wielkanocny
Dzień Powszedni
Oczy Pana zwrócone na bogobojnych.
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): J 6, 16-21
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter