19 września
środa
Januarego, Konstancji, Teodora
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Czytanie Biblii w Teatrze Polskim

Ocena: 0
1000

W ramach obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie rozpoczyna nowy cykl zatytułowany „1050†Biblia. Czytamy w Polskim”.

2016-04-11 18:45
rl (KAI) / Warszawa, mz
fot. Teatr Polski

Aktorzy tej stołecznej sceny czytać będą wybrane fragmenty Pisma Świętego Starego i Nowego Testamentu. Jak wyjaśnił w rozmowie z KAI dyrektor Teatru Polskiego Andrzej Seweryn, 1050-lecie Chrztu Polski jest okazją, by powrócić do tego, co zasadnicze, to znaczy do wiary, a co za tym idzie – do najważniejszych tekstów chrześcijaństwa.

Pierwsze ze spotkań w ramach cyklu „1050†Biblia. Czytamy w Polskim” odbędzie się na dużej scenie Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie już w najbliższą niedzielę, 17 kwietnia. Zaprezentowane zostaną, zaadaptowane na potrzeby półtoragodzinnych czytań, fragmenty Księgi Rodzaju. Całość opatrzona będzie współczesną ilustracją muzyczną oraz ikonografią zaczerpniętą z malarstwa inspirowanego motywami religijnymi.

W rozmowie z KAI dyrektor naczelny Teatru Polskiego, Andrzej Seweryn wyjaśnił, że choć scena ta nie ma w repertuarze przedstawienia, które opowiadałoby historię naszej ojczyzny, tych 1050 lat jakie minęły od Chrztu Polski, to jednak jego pragnieniem było, by obchody jubileuszu były zaznaczone także w Teatrze Polskim.

– Uważałem, że powrót właśnie do tego, co zasadnicze, to znaczy do wiary, a jeżeli do wiary to do tych najważniejszych tekstów naszej wiary, było słuszne – wyjaśnił Andrzej Seweryn. Stąd, dodał, w ciągu kilku tygodni które pozostały do końca sezonu teatralnego, „będziemy czytali teksty Biblii, będziemy je przypominali, a niektórym może otwierali oczy i uszy na te teksty”.

Każde ze spotkań poprzedzone będzie krótkim, ok. 10-minutowym wykładem, nawiązującym do tematyki wybranej księgi, wygłaszanym przez zaproszonego specjalistę z dziedziny niekoniecznie związanej z biblistyką.

– Myślę, że to miejsce – Teatr Polski – służy temu, żeby również edukować widza – zauważył Andrzej Seweryn. Zapewnił też, że ta stołeczna scena służy dialogowi. – Mój Teatr Polski służy temu, żebyśmy mogli ze sobą rozmawiać, w tym przypadku o Biblii, dyskutując przed lekturą jej fragmentów – powiedział dyrektor TP. Przypomniał, że również wiele innych inicjatyw Teatru Polskiego w Warszawie ma ten dialog ułatwiać. – To tu odbywają się wykłady Wydziału „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego; prowadzony jest cykl „Teologia Teatru”, podczas którego zastanawiamy się nad myślami św. Jana Pawła II o teatrze; tu wreszcie odbywają się „Poranki filozoficzne” dla dzieci, nie wspominając o Salonach Poezji czy Forach Dyskusyjnych Teatru Polskiego. Zatem prezentowanie fragmentów Biblii z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski jest naszym konsekwentnym działaniem, które zostało zapoczątkowane ponad pięć lat temu, gdy objąłem dyrekcję Teatru Polskiego w Warszawie – powiedział KAI Andrzej Seweryn.

17 kwietnia wybrane fragmenty biblijne czytać będą: Maja Barełkowska, Joanna Halinowska, Piotr Bajtlik, Adam Biedrzycki, Krzysztof Kumor i Maksymilian Rogacki. Początek spotkania o godz. 12.00 na dużej scenie Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie.

Realizacją sceniczną zajęli się Maja Barełkowska i Krzysztof Kumor, natomiast adaptacją Janusz Majcherek – naczelny dramaturg Teatru Polskiego oraz Anna Wachowiak.

Kolejne spotkania odbędą się 15 maja oraz 5 i 12 czerwca.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


Najwyżej oceniane artykuły

SALON DZIENNIKARSKI