Co najmniej kilkaset osób skorzystało z propozycji nocnego zwiedzania klasztorów, kościołów, zamku czy średniowiecznej „Niemczówki” w ramach IX Nocnego Zwiedzania Zabytków Chęcin, połączonego z występami artystów i ogniskiem pod Zamkiem Królewskim.
20150809 09:46
dziar / Chęciny (KAI), sg
Po spotkaniu z burmistrzem Robertem Jaworskim, który przypomniał historyczne i kulturalne tradycje Chęcin, od klasztoru franciszkanów rozpoczęto nocne zwiedzanie. Specjalny występ przygotowali dla turystów podopieczni San Damiano, czyli franciszkańskiego ośrodka dla uzależnionych od środków psychoaktywnych.
Po wizycie w klasztorze sióstr bernardynek klauzurowych i w zabytkowej kamienicy "Niemczówka", turyści odwiedzili Dolny Rynek i synagogę oraz obejrzeli występ Drużyny Ferro Aquilae i Antoniny Gorzelak.
Atrakcją było także zwiedzanie położonego u stóp zamku kościoła parafialnego św. Bartłomieja z unikatową kaplicą Fotygów oraz występy Edyty Bobryk, Piotra Łukawskiego, Wirginii Nowackiej.
Po przejściu „Ścieżką mnicha” uczestnicy nocnego rajdu dotarli na Zamek Królewski w Chęcinach. - Jesteśmy zauroczeni zmianami w Chęcinach, które stały się perełką turystyczną od naszej ostatniej wizyty kilka lat temu – mówili Agata i Krzysztof Jurzewscy. Szczególnie zachwyciła ich iluminacją miasta i gra świateł na wieżach zamkowych. Na placu pod zamkiem przygotowano ognisko i występ akordeonisty Ryszarda Rumasa.
Chęciny to wizytówka świętokrzyskiego - miasteczko zlokalizowane u podnóża Góry Zamkowej, ok. 15 km od Kielc, obecnie liczące ok. 4,5 tys. mieszkańców. W miasteczku jest parafia św. Bartłomieja, kościół i klasztor franciszkanów, którzy prowadzą m.in. ośrodek terapii uzależnień od środków psychotropowych „San Damiano”, a także kościół i klasztor sióstr bernardynek klauzurowych.
Wieś była wzmiankowana w 1275, prawa miejskie uzyskała przed 1325. Starostwo grodowe zostało otoczone murami przez Kazimierza Wielkiego. Od wieków był tu ośrodek wydobycia miedzi, ołowiu i srebra, od XVI w. do czasów dzisiejszych – wapieni i marmurów, przy dobrze dzisiaj rozwiniętym przemyśle kamieniarskim. Miasteczko było mocno zniszczone podczas najazdu szwedzkiego i rokoszu Zebrzydowskiego.
Podczas II wojny światowej w Chęcinach było getto, skąd ok. 4 tys. osób wywieziono do obozu zagłady w Treblince. Działały w okolicy formacje partyzanckie Armii Krajowej.
W granicach gminy oprócz zabytków sakralnych i architektonicznych, są ciekawe rezerwaty przyrody, np. Jaskinia „Raj”.