22 czerwca
wtorek
Pauliny, Tomasza, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Zostawił nam nuty

Ocena: 0
787

– Czuję się jak spadkobierca po Stanisławie Wyszyńskim – przyznaje Paweł Ginda, organista z parafii NMP Wspomożenia Wiernych w Zalesiu Dolnym. Ojciec prymasa Wyszyńskiego zostawił swoim następcom nuty i partytury z dedykacją, a także świadectwo pięknego życia.

fot. archiwum Pawła Gindy

– Przybywając z Warszawy do Zalesia Dolnego przed ponad dwudziestu laty, nie wiedziałem, że organistą był tu Stanisław Wyszyński – opowiada Paweł Ginda, organista i dyrygent Chóru Liturgicznego w Zalesiu Dolnym. – W niedzielę przed pierwszą Mszą świętą o godzinie siódmej na „Godzinki” przychodziło sześciu starszych mężczyzn. To byli panowie, których do śpiewu w kościele angażował Stanisław Wyszyński; wówczas, w początkach parafii, Msze święte sprawowane były w kaplicy-baraku, nie istniał jeszcze obecny kościół.

– Charakterystyczne, że „Godzinki” śpiewali tylko mężczyźni. Do tego z charakterystycznym lokalnym mazowieckim zaśpiewem, wprowadzonym prawdopodobnie przez Stanisława Wyszyńskiego. Nie chciałem zmieniać nic w ich stylu, zacząłem im akompaniować, dołączając organy, kiedy oni już zaczęli śpiew – opowiada Paweł Ginda.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu drukowanym
Idziemy nr 47 (787), 22 listopada 2020 r.
całość artykułu zostanie opublikowana na stronie po 09 grudnia 2020

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 22 czerwca

Wtorek, XII Tydzień zwykły
Dzień Powszedni albo wsp. św. Paulina z Noli, biskupa albo wsp. świętych męczenników Jana Fishera, biskupa, i Tomasza More'a
«Jakże ciasna jest brama i wąska droga, która prowadzi do życia».
+ Czytania liturgiczne  (rok B, I): Mt 7,6.12-14
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane komentarze

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter