1 października
niedziela
Danuty, Remigiusza, Teresy
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Zaskakujące słowa kard. Pella o statusie papieży-seniorów

Ocena: 0
679

„Papież jest tylko jeden” - stwierdził australijski biskup senior kard. George Pell w wywiadzie udzielonym agencji Reutersa. Proponuje on rozważyć wypracowanie nowych zasad dotyczących papieży-seniorów.

Agencja Reutersa cytuje opinię kard. Pella z jego opublikowanego niedawno „Dziennika więziennego”, w którym napisał, że zasady dotyczące sytuacji, w której papież rezygnuje z urzędu, powinny być bardziej jasne, tak by uniknąć nieporozumien i niedomówień wynikajacych z koegzystencji de facto dwóch papieży jednocześnie, oraz mieć na celu umocnienie kościelnej jedności.

Podczas gdy rezygnujący z urzędu papież mógłby zatrzymać tytuł "papież-senior", powinien on zostać na nowo włączony do kolegium kardynałów jako "kardynał, papież-senior”

- proponuje były arcybiskup Sydney. Jego zdaniem jednak papież-senior, czyli obecnie Benedykt XVI, nie powinien już nosić białej papieskiej sutanny i publicznie nauczać.

Przed zrzeczeniem się papieskiego urzędu 28 lutego 2013 roku Benedykt XVI wyjaśnił, że będzie używał tytułu „papież-senior”. Zdecydował też, że dalej będzie nosił białą sutannę i mieszkał w Watykanie. Zdaniem agencji Reutersa, taka jego obecność prowadzić może do zamieszania wśród wiernych, co było też wykorzystywane przez ultraprawicowe skrzydło konserwatystów, które nie chce uznać „otwartego i włączającego” Franciszka jako papieża.

Reuters cytuje także inne poglądy, według których papież-senior powinien być nazywany biskupem-seniorem Rzymu i podlegać tym samym co inni biskupi-seniorzy prawom, aktualizowanym ostatnio w 2004 r. Stanowią one, że:

biskup-senior powinien unikać takiej postawy i relacji, które by sugerowały, że ma autorytet równoległy w stosunku do biskupa diecezji, gdyż miałoby to szkodliwe konsekwencje dla duszpasterstwa i jedności wspólnoty diecezjalnej.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 1 października

Niedziela, XXVI Tydzień zwykły
Moje owce słuchają mego głosu,
Ja znam je, a one idą za Mną.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 21, 28-32
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 
Nowenna do św. Franciszka 25 IX - 3 X

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter