20 czerwca
środa
Diny, Bogny, Florentyny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wzrosła liczba pielgrzymów jasnogórskich

Ocena: 0
1053

Znacząco wzrosła liczba wiernych przybywających w tym roku na Jasną Górę, zarówno uczestników pieszych pielgrzymek, jak i grup rowerowych. Tylko na dzisiejszy odpust Wniebowzięcia NMP dotarły 52 kompanie, a w nich w sumie ok. 68 tys. osób. To o ponad 3 tys. więcej niż rok temu. To ogólna statystyka, nie uwzględniająca mniejszych pielgrzymek, które też liczniej przybywają do Częstochowy.

fot. PAP/Waldemar Deska

Tylko z samej Warszawy przyszło na Jasną Górę w sumie ponad 12 tys. osób. Najliczniejszą, ponad 6 tys. była prowadzona przez paulinów 306. Warszawska Pielgrzymka Piesza. W grupach „17-stych” warszawskiej kompani przyszło 1,5 tys. osób. Prawie 3,5 tys. zgromadziła 37. Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna. 615 osób dotarło wraz z 26. Pielgrzymką Niepełnosprawnych. Ze Stolicy przyszła jeszcze licząca 500 osób 34. Praska Pielgrzymka Rodzin.

Tradycyjnie najliczniejszymi były: 37. Pielgrzymka Krakowska z liczbą 8, 5 tys. osób i 39. Pielgrzymka Radomska, w której przyszło 6,3 tys. pątników.

Najdłuższą trasę przeszła grupa kaszubska wyruszająca z Helu, która w ciągu 19 dni pokonała aż 638 km. Tylko o 27 kilometrów mniej pokonali wierni z Łukęcina i Pustkowa podążający 20 dni w ramach 33. Pielgrzymki Szczecińsko-Kamieńskiej. 17 dni pielgrzymują wierni z dalekich Suwałk.

Pielgrzymki rowerowe to już niemal codzienność. Dziesięć lat temu, w 2006 r., odnotowano 53 grupy rowerowe, a w nich 2 tys. 211 osób, w roku ubiegłym 2016 jasnogórskie statystyki podały 115 pielgrzymek rowerowych, a w nich 7 tys. osób. W tym roku w 123 grupach przyjechało już ponad 7 tys. osób, a to dopiero połowa „sezonu”. Są to tylko grupy zarejestrowane w kancelarii kustosza sanktuarium. Spora grupa nie rejestruje swojego przyjazdu, zdarzają się pielgrzymki rodzinne lub z małych klubów sportowych.

W tegorocznym sezonie pielgrzymkowym, od 1 kwietnia do 14 sierpnia, na Jasną Górę przybyło 168 pielgrzymek pieszych. Wędrowało w nich prawie 88 tys. osób. 

Dzisiejszy odpust Wniebowzięcia NMP upływa w duchu dziękczynienia za Maryję, która jest naszą Królową. To w związku z jubileuszem 300.rocznicy koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


SALON DZIENNIKARSKINajwyżej oceniane artykuły