23 lutego
sobota
Romany, Damiana, Polikarpa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wyrusz z nami

Ocena: 4.6
1469

– Pielgrzymka stanowi kompendium życia – mówi paulin o. Marek Tomczyk.

fot. arch. o. Marka Tomczyka OSPPE

Z o. Markiem Tomczykiem, paulinem, kierownikiem 307. Warszawskiej  Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę, rozmawia Irena Świerdzewska

 

Który raz Ojciec pielgrzymuje?

Ja pielgrzymuję już ponad 30 lat, ale niektórzy pielgrzymi obchodzili złoty czy srebrny jubileusz wędrowania. Wśród pątników są i tacy, którzy 55. czy 56. raz uczestniczyli w pielgrzymce.

Kim są pielgrzymi?

Znaczną część stanowią mieszkańcy Warszawy i okolic, ale są też przybysze z innych części Polski i obcokrajowcy – w zeszłym roku z kilkunastu krajów. Wśród pielgrzymów z innych krajów są przedstawiciele Anglii, Białorusi, Francji, Kanady, Niemiec, Szwecji, Włoch. W zeszłym roku byli studenci z Australii, który dobrze zapamiętali pobyt w Polsce podczas ŚDM. Byli też pielgrzymi z Norwegii. Pielgrzymują osoby młodsze i starsze, rodziny z dziećmi, dziadkowie i babcie z wnukami, uczniowie i studenci – i uczą się życia ze sobą przez te osiem, dziewięć dni.

Kilkaset kilometrów wędrówki, z noclegiem pod gołym niebem – co jest sednem pielgrzymowania?

Najtrafniej ujął to Prymas Tysiąclecia Stefan Wyszyński, który wielokrotnie przybywał na rozpoczęcie pielgrzymki. Pytany, dlaczego ludzie pielgrzymują, odpowiadał: „Dlatego, że jest wiara”.

Pielgrzymka opiera się na trzech wymiarach: pokutnym, modlitewnym i ofiarnym. Wszystko przeżywamy w duchu wiary i zawierzenia Bogu. Osobnym wymiarem jest wspólnotowość. Uczymy się odpowiedzialności za siebie i wobec tych, którzy nam towarzyszą, cierpliwości, wytrwałości, wzajemnej pomocy, postawy empatii wobec innych i hartu ducha – zmagania się z samym sobą.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 28 (666), 15 lipca 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 25 lipca 2018 r.

 

O. dr Marek Tomczyk OSPPE – rektor kościoła Ducha Świętego w Warszawie, wykładowca, kierownik 307. WPP.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -