18 stycznia
sobota
Piotra, Małgorzaty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

W tym tygodniu na Jasnej Górze

Ocena: 4.7
652

W tym tygodniu na Jasnej Górze m.in.: czuwanie „Powołani dla Powołanych” (5 XII), Ogólnopolska Pielgrzymka Pszczelarzy (6-7 XII), pierwszosobotnie Zawierzenie Rodzin.

Fot. BPJG

Czuwanie „Powołani dla Powołanych”

Modlitewne czuwanie w każdy pierwszy czwartek miesiąca jest przede wszystkim okazją do wyrażenia wdzięczności za sakrament kapłaństwa, za wszystkie osoby powołane do służby w Kościele, a więc kapłanów, osoby konsekrowane, misjonarzy i misjonarki ale to również szczególną prośbą o nowe powołania.
Na czuwanie zaproszeni są duchowni i świeccy, wszyscy, którym na sercu leży los Kościoła, los powołań kapłańskich i zakonnych.

Jasnogórskie Dni Skupienia

„Uczeń czy klient? Rekolekcje o Kościele” to temat kolejnego cyklu Jasnogórskich Dni Skupienia, które rozpoczną się na Jasnej Górze 6 grudnia. Spotkania prowadzi o. Marcin Ciechanowski, paulin. – Sakramentem Kościoła jest Eucharystia, gdzie chleb i wino stają się ciałem i krwią Chrystusa. Wino jest dobre, kiedy jest stare, a chleb – kiedy jest świeży, nowy. W związku z tym są pewne rzeczy niezmienne i pewne rzeczy świeże. Kościół się zmienia, bo żyje, ale Ewangelia się nie zmienia, bo jest jak skała – wyjaśnia rekolekcjonista. Plan obejmuje: Mszę św. w Kaplicy Matki Bożej, konferencje biblijne, adorację Najświętszego Sakramentu i modlitwę o uzdrowienie. Członkowie mają możliwość spowiedzi w Kaplicy Sakramentu Pokuty i Pojednania i indywidualnej modlitwy w Kaplicy Matki Bożej.

Ogólnopolska Pielgrzymka Pszczelarzy

34. Ogólnopolska Pielgrzymka Pszczelarzy połączona z 29. Krajową Konferencja Pszczelarską, to dwudniowe wydarzenie, które na Jasnej Górze rozpocznie się 6 grudnia. Pierwszy dzień poświęcony będzie sprawom organizacyjnym, wystąpieniom organizatorów i prelekcjom. Prelegentkami będą: prof. Małgorzata Dżugan z Uniwersytetu Rzeszowskiego, która mówić będzie o jakości produktów pszczelich – „Miód kupuję lokalnie”, oraz dr Beata Madras-Majewska ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, która opowie o produktach pszczelich i ich wykorzystaniu. Również w piątek, 6 grudnia w Kaplicy Matki Bożej o godz. 19.30 sprawowana będzie Msza św., uczestnicy pielgrzymki modlić się będą także podczas Apelu. Kolejny dzień, 7 grudnia, rozpocznie się zbiórką pocztów sztandarowych o godz. 10.30, o godz. 11.00 rozpocznie się Msza św., której przewodniczyć ma bp Leszek Leszkiewicz, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Rolników i Pszczelarzy. Po Mszy św. rozpocznie się spotkanie pszczelarzy i wystąpienia gości w Sali o. Kordeckiego.
 
„Hołd z kwiatów” dla Niepokalanej

W przypadającą 8 grudnia uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, na Jasnej Górze pod figurą Maryi Niepokalanej składany jest „Hołd z kwiatów”. Uroczystości rozpoczną o godz. 16.15 Nieszpory w Kaplica Matki Bożej. Następnie w procesji światła pielgrzymi i mieszkańcy Częstochowy przejdą na plac jasnogórski, by tam o godz. 17.00, metropolita częstochowski, abp Wacław Depo, u stóp Maryi Niepokalanej złoży bukiet z białych róż. 

Pielgrzymka Braci Albertynów

Albertyni zwyczajowo pielgrzymują 8 grudnia w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny. Motywem, żeby tu przyjeżdżać, jest przekonanie założyciela zgromadzenia, br. Alberta, że założycielką zgromadzenia i fundatorką jest Matka Boża Częstochowska. 

Jasnogórskie Wieczory Organowe

To już 22. edycja muzycznych adwentowych spotkań. Idea koncertów jest niezmienna: muzyka sakralna pomaga docierać do Boga, to sposobność głębszego przeżywania czasu adwentu – mówi pomysłodawca i koordynator muzycznego projektu ojciec Sebastian Matecki. 7 grudnia, o godz. 17.00 wystąpi Maciej Semla, organista, dyrygent chóralny, pianista i pedagog. Na adwentowe wieczory organowe zapraszają ojcowie paulini i Stowarzyszenie Kapela Jasnogórska. Początek koncertów o godzinie 17.00. Wstęp na wszystkie muzyczne spotkania jest wolny.

Pierwszosobotnie Zawierzenie Rodzin

Pierwszosobotnie zawierzenie rodzin Matce Bożej na Jasnej Górze ponawiane jest każdego miesiąca. Modlitwę animuje Bractwo Najświętszej Maryi Panny Królowej Korony Polski. W intencji oddania siebie i swoich najbliższych oraz by wynagrodzić Niepokalanemu Sercu wszelkie zniewagi, licznie przybywają wierni z Polski i z zagranicy. Modlitwę rozpoczyna różaniec o godz. 16.00, a słowa Aktu Zawierzenia Niepokalanemu Sercu Maryi Królowej Polski wypowiadane są, w czasie Mszy św. sprawowanej w Kaplicy Matki Bożej o godz. 18.30. Jest też czas na adorację Jezusa w Najświętszym Sakramencie a także tzw. strefa świadectw, kiedy pielgrzymi dzielą się doświadczeniem wiary, miłości i Bożej troski w swoim życiu.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 19 stycznia

II Niedziela zwykła
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): J 2, 1-11
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 
+ Komentarz „Idziemy” - Tylko dla wybranych
Nowenna do św. Agnieszki - 12-20 stycznia
Nowenna do św. Wincentego Pallottiego - 13-21 stycznia

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter