30 października
piątek
Zenobii, Przemyslawa, Edmunda
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Włącz pełnię wiary

Ocena: 4.6
3973

– „Stadion Młodych. Włącz pełnię wiary” będzie miejscem spotkania z Bogiem dla tysięcy młodych ludzi – mówi ks. Rafał Jarosiewicz.

fot. Sylwia Gawrysiak/Idziemy

Z ks. Rafałem Jarosiewiczem, rekolekcjonistą, ewangelizatorem, misjonarzem miłosierdzia, rozmawia Sylwia Gawrysiak

 

Media donosiły, że Fundacja „SMS z Nieba” chciała wypożyczyć krzyż z Giewontu i przetransportować go na Stadion PGE Narodowy. To nie żart?

Nie. Wystosowaliśmy specjalne pismo do Tatrzańskiego Parku Narodowego. Informowaliśmy o tym już na początku czerwca w różnych telewizjach. Mamy świadomość, że 6 października podczas Stadionu Młodych na PGE Narodowym będą setki osób niepełnosprawnych, które nigdy nie mogły wejść na Giewont. Chcieliśmy zaoferować im coś wyjątkowego w roku stulecia odzyskania niepodległości. Liczyliśmy się z tym, że odpowiedź TPN-u może być różna. Ale założyliśmy, że nawet jeśli dostaniemy odmowę, to i tak media będą o tym mówić, a więc dla wielu ludzi jest to szansa na usłyszenie o krzyżu z Giewontu i przypomnienie sobie ewangelicznej nauki Jana Pawła II. Jeden cel – ewangelizacyjny – został osiągnięty. Drugi – jeszcze nie. Oberwało nam się trochę, że to kuriozalny pomysł.

Osobiście nazwałabym go szalonym. Co by było, gdyby TPN wyraził zgodę? Jak byście krzyż z Tatr sprowadzili do Warszawy?

Zgłosiły się do nas duże firmy, które zajmują się transportem takich konstrukcji. Twierdziły, że są w stanie to zrobić, nawet nie rozmontowując krzyża. Nie jestem inżynierem, ale ich analizom ufam.

Ostatecznie jednak krzyża z Giewontu na Stadionie nie będzie…

Tego jeszcze nie wiemy. Wiemy tylko, że nie ma zgody TPN.

Czyli koniecznie trzeba 6 października przyjść na Narodowy i sprawdzić! Co nas tam jeszcze czeka?

„Stadion Młodych. Włącz pełnię wiary” będzie miejscem spotkania z Bogiem dla tysięcy młodych ludzi. Jednocześnie zapraszamy do wspólnej modlitwy za trwający wtedy Synod o młodzieży w Rzymie. To będzie największe spotkanie modlitewne w tym czasie w łączności z papieżem Franciszkiem! Nie bez przyczyny nasze hasło brzmi tak jak hasło Synodu: „Młodzież, wiara i rozeznawanie powołania”.

Na scenie głównej zaplanowaliśmy konferencje, świadectwa, koncerty, występy taneczne, uwielbienie flagami, „malowanie” piaskiem. Przygotowujemy Strefę Inspiracji, w której artyści, dziennikarze i publicyści będą podpisywali swoje książki. Będzie Strefa Słowa, w której głoszone będzie Słowo Boże. Szykujemy też Strefę Modlitwy oraz Strefę Miłosierdzia, gdzie czekać będą spowiednicy w mobilnym konfesjonale. No i będzie jeszcze Strefa Szaleństwa, która ma zainspirować młodych, by mieli wielkie marzenia.

W różnych strefach przemówią m.in. abp Grzegorz Ryś, bp Edward Dajczak, Dominika Figurska, Adam Woronowicz, Muniek Staszczyk, ks. Jakub Bartczak, TGD, Full Power Spirit czy Muode Koty. Będzie z nami kard. Kazimierz Nycz.

Jak idzie sprzedaż biletów?

Ostatnio bardzo przyśpieszyła. Zapewne dlatego, że zaczął się rok szkolny. Setki osób zapisują się każdego dnia. Bilety są nieustannie w sprzedaży. Zapraszamy jednak, żeby nie odkładać rezerwacji na ostatnią chwilę. Dla tych, którzy zorganizują grupy, przygotowaliśmy prezenty w postaci materiałów ewangelizacyjnych. Mamy nadzieję, że Stadion będzie zapełniony po brzegi.

A czy ktoś już kupił bilet VIP za 100 tysięcy złotych?

Nie poszedł jeszcze ani jeden! Myślę, że ludzie do końca nie wierzą, że to prawda. A my bardzo liczymy na sponsorów. A można wesprzeć organizację historycznego wydarzenia związanego z Synodem o młodzieży. Gdyby dla młodzieży zrobić bilety, które miałyby pokryć koszty organizacji Stadionu Młodych, to musiałyby kosztować nie 12 zł z podatkami, tylko 50 czy 60 zł. Wielu młodych ludzi pewnie by wtedy nie przyjechało.

Z czym zostaną młodzi ludzie po tym wielogodzinnym spotkaniu?

Chcemy dać im motywację, aby powierzyli swoje życie Jezusowi. Będziemy się modlić, żeby osobiście doświadczyli żywego Boga i mocy Ducha Świętego. No i zaproponujemy wzrastanie w konkretnych wspólnotach. Są przygotowywane specjalne programy formacyjne. Zgłosiły się do nas portale religijne, które chcą dla uczestników spotkania prowadzić dalszą formację w sieci.

Jak Ksiądz zachęciłby do przyjazdu tych, którzy się wahają?

Udało nam się zachęcić już setki katechetów, kapłanów i nauczycieli. Tysiące ludzi, które zapisały się na nasze spotkanie, to grupy zorganizowane. Trwa nowa kampania promocyjna. Pojawiły się plakaty z pytaniami: „Czy On istnieje naprawdę? ”, „Czy On mnie kocha?, „Dokąd mnie prowadzi?”. Przygotowywane są też bilbordy. Mają nie tylko informować o wydarzeniu Stadion Młodych, ale też prowokować przechodniów do stawiania sobie pytań o wiarę i sens życia. Nawet jeśli ci ludzie nie przyjdą później na PGE Narodowy, to ufamy, że kampania spełni swoje zadanie ewangelizacyjne.

Siostra Anna Maria Pudełko, która będzie jednym z prelegentów w Strefie Słowa, powiedziała, że "Bogu dziękuje, iż w momencie, kiedy w Rzymie odbywa się Synod o młodzieży, w Polsce, jako jednym z nielicznych państw Europy, tysiące katechetów, wychowawców i kapłanów z całego kraju będą przeżywać z młodzieżą wspólny czas rekolekcyjny". Wierzymy, że będzie to wydarzenie historyczne na miarę Różańca do Granic, Wielkiej Pokuty czy rekolekcji Jezus na Stadionie.

Przygotowaliśmy jeszcze wiele niespodzianek dla uczestników. Między innymi książki, które otrzymają w prezencie. Ci, którzy przyjdą, na pewno się nie zawiodą. A ufam, że wyjdą odnowieni, z nowym zapałem, żeby iść za Panem Bogiem.

Więcej na: stadionmlodych.eu

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka dziennikarstwa, etnologii i teologii. Od 2012 roku związana z tygodnikiem „Idziemy”. Należy do Wspólnoty Sant’Egidio.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 30 października

Piątek, XXX Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni
"Dotknął go, uzdrowił i odprawił."
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Flp 1,1-11; Ps 111,1b-6; Łk 14,1-6
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter