11 grudnia
środa
Damazego, Waldemara, Daniela
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wielki Tydzień: Watykan szczepi bezdomnych i wykluczonych

Ocena: 0
875

Z inicjatywy Urzędu Dobroczynności Apostolskiej w Watykanie przez cały okres Wielkiego Tygodnia trwa akcja szczepienia bezdomnych i wykluczonych przeciw Covid-19.

Dawki szczepionki Pfizer-BioNTech, zakupionej przez Stolicę Apostolską i ofiarowanej przez Szpital Lazzaro Spallanzani, za pośrednictwem Watykańskiej Komisji Covid-19, są przeznaczone dla 1200 najuboższych i najbardziej zmarginalizowanych osób, które ze względu na swój stan są najbardziej narażone na zarażenie wirusem. Stanowi to konkretny wyraz realizacji często powtarzanego przez papieża Franciszka apelu, aby nikt nie został wykluczony z kampanii szczepień przeciw Covid-19.

O szczegółach dotyczących szczepień osób ubogich i zmarginalizowanych w Watykanie mówi jałmużnik papieski, kard. Konrad Krajewski

Osoby, które będą zaszczepione w Wielkim Tygodniu, to są mieszkańcy naszych noclegowni na terenie Rzymu i spoza Rzymu, ponieważ oni są najbardziej narażeni na wirusa i dlatego postanowiliśmy właśnie w Wielkim Tygodniu zaprosić ich do Watykanu i zaszczepić poprzez tych samych lekarzy wolontariuszy, którzy codziennie pracują w naszych ambulatoriach

– zaznaczył.

Bardzo nam zależało, aby byli oni szczepieni w ten sam sposób jak wszyscy pracownicy Watykanu i jak Ojciec Święty, czyli będzie to ta sama szczepionka, którą został zaszczepiony papież Franciszek i wszyscy pracownicy, w tym samym miejscu, czyli w Auli Pawła VI i również czas będzie wyjątkowy, bo to czas Wielkiego Tygodnia, Triduum Paschalnego, dlatego, ponieważ są to ludzie, którzy cierpią, a przecież celebrujemy cierpienie Chrystusa aż po zmartwychwstanie.

- dodaje

Aby nadal dzielić się cudem miłosierdzia z najbardziej bezbronnymi braćmi i siostrami, a także aby dać im możliwość dostępu do szczepień, każdy może dodatkowo dokonać darowizny online na zakup szczepionki, na konto charytatywne Ojca Świętego zarządzane przez Urząd Dobroczynności Apostolskiej (www.elemosineria.va). Apelował o to już w orędziu na uroczystość Narodzenia Pańskiego 2020 papież Franciszek:

Proszę wszystkich: odpowiedzialnych za państwa, przedsiębiorstwa, instytucje międzynarodowe, aby promowali współpracę, a nie konkurencję i szukali rozwiązania dla wszystkich: szczepionki dla wszystkich, zwłaszcza dla najbardziej bezbronnych i potrzebujących we wszystkich regionach planety. Na pierwszym miejscu, najbardziej bezbronni i potrzebujący! [...] W obliczu wyzwania, które nie zna granic, nie można wznosić żadnych barier. Wszyscy jedziemy na tym samym wózku.

Odnośnie stosowania szczepionki, papież wielokrotnie zachęcał do szczepienia się, ponieważ jest to sposób realizacji odpowiedzialności za bliźniego i zbiorowe dobro, powtarzając stanowczo, że każdy powinien mieć dostęp do szczepionki, nikt nie może być wykluczony z powodu ubóstwa.

Obecna akcja jest rozbudowaniem akcji sprzed roku, kiedy w Watykanie rozpoczynała się kampania szczepień przeciw Covid-19. Papież Franciszek chciał, aby wśród pierwszych zaszczepionych osób znalazło się dwadzieścia pięć ubogich, w większości bezdomnych, którzy żyją w okolicach Bazyliki św. Piotra i którym codziennie pomaga Urząd Dobroczynności Apostolskiej.

Szczepienia ubogich w Wielkim Tygodniu odbywają się w specjalnie do tego celu przeznaczonej placówce w Auli Pawła VI w Watykanie, a użyta zostanie ta sama szczepionka, którą podawano papieżowi i pracownikom Stolicy Apostolskiej. Wolontariuszami będą zatrudnieni na stałe lekarze i pracownicy służby zdrowia pracujący w przychodni „Matki Miłosierdzia”, znajdującej się pod kolumnadą Berniniego, pracownicy Dyrekcji Zdrowia i Higieny Gubernatoratu Państwa Watykańskiego oraz Instytutu Medycyny Solidarności, a także szpitala Lazzaro Spallanzani.

+++++

Urząd Dobroczynności Apostolskiej jest Instytucją Stolicy Świętej, który w imieniu Ojca Świętego zajmuje się pomocą charytatywną osobom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej.

Zwyczaj pomocy ubogim istniał już w pierwszych wiekach działalności Kościoła, a odpowiedzialnymi za tę pomoc byli Diakoni. Na przestrzeni kolejnych wieków obowiązek ten piastował jeden bądź kilku członków Rodziny Papieskiej bez szczególnej godności hierarchicznej, czy prałackiej. Godności te nadawane zaczęto nadawać później. Już w Bulli Papieża Innocentego III (1198-1216) jest mowa o istniejącym urzędzie Jałmużnika Apostolskiego. Pierwszym, który określił zasady działalności Urzędu Dobroczynności Apostolskiej (Elemosineria Apostolica), a także obowiązki Jałmużnika Apostolskiego był Bł. Papież Grzegorz X (1271-1276). Również Papież Aleksander V w Bulli z 1409 r. przedstawił normy działalności Urzędu Dobroczynności Apostolskiej, która mogła się rozwijać dzięki szczególnej życzliwości kolejnych Biskupów Rzymu. Jałmużnik Jego Świątobliwości ma godność Arcybiskupa i należy do Rodziny Papieskiej, dzięki czemu uczestniczy we wszelkich ceremoniach liturgicznych oraz oficjalnych Audiencjach z udziałem Ojca Świętego.

Papież Leon XIII, w celu ułatwienia zebrania środków na działalność powierzoną Urzędowi Dobroczynności Apostolskiej, delegował Jałmużnika Apostolskiego, aby w Jego imieniu udzielał Apostolskiego Błogosławieństwa wyrażonego na specjalnym dyplomie z pergaminu, o którego autentyczności świadczy jego podpis oraz sucha pieczęć Urzędu.

Należy także podkreślić, że na koszt Papieskiego Błogosławieństwa składają się: materiał, przygotowanie, wysyłka oraz ofiara przeznaczona na Papieskie dzieła miłosierdzia.

Dochód Urzędu Dobroczynności Apostolskiej pochodzący z wydawania pergaminów z Papieskim Błogosławieństwem, przeznaczony jest w całości na działalność charytatywną wobec ubogich i potrzebujących, którzy każdego dnia zwracają się z prośbą o pomoc materialną do Następcy św. Piotra.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 11 grudnia

Środa, II Tydzień Adwentu
Oto Pan przyjdzie, aby lud swój zbawić,
błogosławieni, którzy są gotowi wyjść Mu na spotkanie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 8, 5-11
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do Chórów Anielskich 10-18 XII

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter