29 października
czwartek
Euzebii, Wioletty, Felicjana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wenezuela: Msza Święta rezurekcyjna w języku polskim

Ocena: 0
176

Jak każe ponad 70-letnia tradycja, w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego w stolicy Wenezueli, Caracas, staraniem Stowarzyszenia Polaków i przy współpracy konsulatu RP, odprawiona została Msza św. w języku polskim, połączona ze święceniem pokarmów. Celebrował ją ks. Zdzisław Łodygo, który od kilku lat pracuje w jednej z wenezuelskich parafii.

fot. pixabay.com

Na organach grał maestro Zdzisław Waszkiewicz, wybitny muzyk, członek wenezuelskich orkiestr symfonicznych, nauczyciel wenezuelskich muzyków. Śpiewano polskie, tradycyjne pieśni wielkanocne.

Ksiądz Łodygo w swym wielkanocnym kazaniu odniósł się do śmierci Chrystusa i do umierania, ale również do odradzania. Zwrócił uwagę na fakt, że jest wiele rodzajów śmierci: śmierć naszych marzeń, nadziei, śmierć uczuć, a nawet śmierć wiary. To często dzieje się w nas. My sami te uczucia zabijamy na skutek okoliczności lub przeżyć. Jednakże chrześcijanin powinien być silny męką i zmartwychwstaniem Jezusa. Tak jak Chrystus zmartwychwstał, tak każdy chrześcijanin powinien dążyć do odrodzenia wiary, nadziei, miłości, powinien odbudować swe uczucia, umacniać swą wiarę.

Polska Msza św. została odprawiona w kaplicy szkoły La Consolación. Kaplica ta jest tradycyjnym miejscem modlitw Polaków mieszkających w Wenezueli. Msza św. w języku polskim odprawiana jest w niej już ponad 70 lat. Przed laty Polacy w Wenezueli mieli swego kapelana, który celebrował Eucharystię w każdą niedzielę. Dziś polska Msza św. odprawiana jest tylko dwa razy do roku: w Boże Narodzenie i w Wielkanoc.

Zgodnie z tradycją, odbyło się też poświecenie pokarmów. Wśród tradycyjnych koszyczków leżała też polska konserwa mięsna, którą jeden z wiernych położył luzem u stóp ołtarza. Pochodziła ona z paczki żywnościowej otrzymanej z Polski, po czym trafiła na wielkanocny stół.

Kryzys gospodarczy w Wenezueli jest tak poważny, że towarem deficytowym jest tu nawet mąka. Hiperinflacja w skali rocznej przekroczyła 4000 proc. (dane za rok ubiegły).

Liderzy wenezuelskiej Polonii w styczniu br. zwrócili się do kancelarii prezydenta Andrzeja Dudy o zorganizowanie wysyłki leków do Wenezueli. Wysłano konkretne zapotrzebowanie.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 października

Czwartek, XXX Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni
Bądźcie mocni w Panu – siłą Jego potęgi. Przyobleczcie pełną zbroję Bożą.
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Ef 6,10-20; Ps 144,1b-2.9-10; Łk 13,31-35
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter