12 kwietnia
poniedziałek
Juliusza, Luboslawa, Zenona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

We wrześniu ogólnopolska pielgrzymka chorych do Lourdes

Ocena: 0
915

I Ogólnopolską Pielgrzymkę osób chorych i niepełnosprawnych do Lourdes organizuje we wrześniu Krajowe Duszpasterstwo Służby Zdrowia. Wydarzenie odbędzie się z okazji 25-lecia Światowego Dnia Chorego.

fot. Christine und Hagen Graf / Flickr.com / licencja (CC BY 2.0)

Pielgrzymka odbędzie się w dniach 19-22 września. Specjalnym samolotem uda się do Lourdes blisko 200 osób z całej Polski, głównie ze wschodu kraju. Wylot z Warszawy do Lourdes planowany jest na 19 września rano a powrót – 22 września przed godz. 22.00.

– Zawieziemy chorych do tego sanktuarium, by doświadczyli tam łaski spotkania z Maryją, żeby jej zawierzyli swoją chorobę i życie – mówił KAI ks. dr Arkadiusz Zawistowski, krajowy kapelan służby zdrowia. – Ja to nazywam terapią duchową dla chorych. Będziemy dziękować za 25. lat Światowego Dnia Chorego, oddawać cześć Janowi Pawłowi II – zapowiada.

Pielgrzymi zostaną podzieleni na cztery grupy, każda będzie miała swojego pilota, duszpasterza, lekarza i wolontariusza. Na miejscu swoją pomocą pątników będą wspierać także lokalni wolontariusze.

W programie pielgrzymki do Lourdes zaplanowano m.in. zwiedzanie tamtejszych świątyń i miejsc związanych z życiem św. Bernadety, której w 1858 roku objawiła się Matka Boża.

Zaplanowano też kąpiel w basenach z wodą z cudownego źródełka oraz udział w procesjach: eucharystycznej odprawianej o godz. 17.00 oraz z procesji maryjnej ze świecami o 21.00. Każdego dnia pątnicy będą uczestniczyli we Mszy świętej sprawowanej dla całej grupy.

Podczas pobytu w Lourdes polscy pielgrzymi zamieszkają w Accueil Notre Dame, domu dla chorych pielgrzymów. To placówka w pełni dostosowana do potrzeb ludzi starszych i niepełnosprawnych.

To właśnie tam podczas odwiedzin sanktuarium w 2004 r. nocował papież Jan Paweł II. "Karol Wojtyła postanowił zatrzymać się tam, pośród pełnego boleści miejsca tych, którzy przybywają do Lourdes z nadzieją i przygnębieniem, wiarą i lękiem z powodu nieubłaganej kruchości ciała" – pisał wówczas słynny watykanista Marco Politi.

Ks. Zawistowski ma nadzieję, że pielgrzymki polskich chorych do Lourdes nabiorą charakteru cyklicznego, jeśli nie corocznego to może np. co dwa lata. "Sondujemy potrzeby, ale widać, że chorzy mają wielka wolę bycia w tym sanktuarium" – mówi duszpasterz.

Pielgrzymka realizowana jest przez Biuro Pielgrzymkowo-Turystyczne Ad Astra w Ornotowicach. Koszt uczestnictwa to 2090 zł plus 150 euro. W biurze można uzyskać można szczegółowe informacje nt. pielgrzymki: 607 856 463, 795 560 888, adastrakamila@interia.pl.

Kościół katolicki obchodzi Światowy Dzień Chorego 11 lutego. Jest to inicjatywa Jana Pawła II, który ustanowił taki dzień w liście z 13 maja 1992 r. W tym roku Dzień ten był obchodzony po raz 25.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 12 kwietnia

Poniedziałek, II Tydzień Wielkanocny
Dzień Powszedni
Z Chrystusem powstaliście z martwych
- szukajcie tego, co w górze

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): J 3,1-8
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter