4 marca
czwartek
Lucji, Kazimierza, Eugeniusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Watykańskie archiwa obalają czarną legendę Piusa XII

Ocena: 4.86666
1273

Odtajnione archiwa watykańskie zadają kłam czarnej legendzie Piusa XII, która powstała głównie za sprawą niemieckiego dramaturga Rolfa Hochhutha i jego dzieła „Namiestnik”. Belgijski historyk Johan Ickx określa je mianem „arcydzieła tajnych służb sowieckich”.

Fot. Michael Pitcairn/Wikimedia Commons /domena publiczna

Pewnego dnia dokumenty Stolicy Apostolskiej staną się ogólnie dostępne. I wtedy, kiedy opadnie już presja chwili, będzie jasne, że Stolica Apostolska wykazała się zarówno troskliwością, jak i ostrożnością – powiedział podczas jednego z wojennych kryzysów dyplomatycznych kard. Giuseppe Maglione, watykański sekretarz stanu w latach 1939-1944.

- słowa te przytacza nowa książka Johana Ickxa, który wyciąga pierwsze wnioski z udostępnionych w marcu ubiegłego roku archiwów pontyfikatu Piusa XII.

Cytowane powyżej słowa kard. Maglione zostały wypowiedziane w kontekście poważnego kryzysu dyplomatycznego, który nastał po tym, gdy Stolica Apostolska wystosowała notę protestacyjną do rządu w Berlinie. Sprzeciwiono się w niej prześladowaniu katolików na terenach okupowanych, a zwłaszcza w Polsce. Kiedy Niemcy odmówili przyjęcia tej noty, Pius XII nakazał nuncjuszowi w Berlinie powiadomić na piśmie nazistowski rząd, że notę uznaje się za doręczoną, a jej odrzucenie odbiera się jako przejaw wrogości względem Stolicy Apostolskiej. W języku dyplomatycznym jest to niemalże równoznaczne z wypowiedzeniem wojny – zauważa Johan Ickx.

Głównym tematem książki belgijskiego historyka nie jest jednak sprawa polska. Nosi ona tytuł „Le Bureau. Le Juifs de Pie XII – Biuro. Żydzi Piusa XII”. Tytułowym biurem jest dyplomatyczna sekcja Sekretariatu Stanu, której Papież zlecał interwencje w obronie zagrożonych Żydów. Watykańskie archiwa potwierdzają, że za pontyfikatu Piusa XII do Watykanu napłynęło 2800 listów z prośbą o pomoc. Watykan interweniował w sprawie ponad 4 tys. Żydów, ułatwiając emigrację, załatwiając wizy czy prawo pobytu we Włoszech.

Trzeba pamiętać, że jest to jedna z wielu form pomocy, której Kościół udzielał Żydom podczas II wojny światowej. Świadczy o tym choćby znany już od dawna fakt, że spośród niemal 10 tys. Żydów, którzy przeżyli wojnę w Rzymie, ponad 6 tys. ocalało dzięki pomocy Piusa XII i Watykanu.

W każdym razie, jak podkreśla Johan Ickx, odtajnione archiwa watykańskie zadają kłam czarnej legendzie Piusa XII, która powstała głównie za sprawą niemieckiego dramaturga Rolfa Hochhutha i jego dzieła „Namiestnik”. Belgijski historyk określa je mianem „arcydzieła tajnych służb sowieckich”.

Johan Ickx zgłębianiem watykańskich archiwów zajmuje się już od 30 lat. Od 10 lat jest szefem archiwów dyplomatycznej sekcji Sekretariatu Stanu.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 4 marca

Czwartek, II Tydzień Wielkiego Postu
+ Święto św. Kazimierza, królewicza
Nie wyście Mnie wybrali, ale Ja was wybrałem,
abyście szli i owoc przynosili.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): J 15, 9-17
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Wielkopostne kościoły stacyjne (diec. warszawskie): 4 marca – par. Narodzenia Pańskiego (ul. Ostrobramska 72, DW-P)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko Nas (bieżące informacje)
+ Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego
+ Transmisje Mszy świętych w TV, internecie i radiu
+ Wyślij intencję modlitewną do sióstr karmelitanek bosych na czas epidemii
+ Informacje o odpustachNajczęściej czytane artykułyE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter