27 kwietnia
sobota
Zyty, Teofila, Felicji
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Watykan zakłada seminarium neokatechumenalne w Tokio

Ocena: 2.5
2063

Arcybiskup Tokio wyraził zdziwienie listem prefekta Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, który poinformował go o założeniu w tym mieście neokatechumenalnego seminarium duchownego dla Azji. Będzie ono podporządkowane bezpośrednio Kongregacji.

fot. pixabay.com/Pexels/CC0

Abp Tarcisio Kikuchi otrzymał list od kard. Fernando Filoniego, który jednostronnie zapowiedział, że seminarium Redemptoris Mater powstanie w Tokio. Do listu dołączone były statuty placówki, z których wynika, że ma ona „przygotowywać wiernych z Drogi Neokatechumenalnej do kapłaństwa dla ewangelizacji Azji”.

– Czyniąc swoją wyrażoną przez papieża troskę o ewangelizację Azji, po konsultacjach z biskupami, kapłanami, braćmi i siostrami zakonnymi oraz świeckimi, którzy są głęboko zatroskani o ewangelizację kontynentu azjatyckiego, za najwyższą zgodą papieża Franciszka, ustanawiam Seminarium Redemptoris Mater dla Azji z główną siedzibą w Tokio i bezpośrednio podporządkowane tej kongregacji – napisał prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów w swoim liście.

Tymczasem zaskoczony abp Kikuchi oświadczył, że ani on, ani jego poprzednik abp Peter Okada w ogóle nie byli konsultowani w tej sprawie. W wydanym 15 sierpnia oświadczeniu metropolita Tokio napisał, że nie wie, gdzie dokładnie seminarium ma zostać umieszczone ani kiedy rozpocznie swoją działalność. - Jestem bardzo zakłopotany decyzją Kongregacji - dodał hierarcha.

Seminarium Redemptoris Mater istniało już w Japonii w latach 1990-2009 w diecezji Takamatsu jako instytucja diecezjalna. Zostało jednak zamknięte po konflikcie z miejscowymi katolikami świeckimi wokół obciążeń finansowych, jakie musieli ponosić. Na tym tle doszło do sporu z miejscowym biskupem Satoshim Fukahorim. Przypominając tamte „tragiczne dni” abp Kikuchi, nie odmawia Stolicy Apostolskiej prawa do założenia seminarium neokatechumenalnego, jednak trudno mu zrozumieć „ponowne otwarcie seminarium tylko dla Drogi Neokatechumenalnej w Japonii bez jakiejkolwiek refleksji lub badań nad tą historią”.

Przed kilkunastu laty doszło do konfliktu Drogi Neokatechumenalnej z episkopatem Japonii. Biskupi wskazywali, że styl Drogi nie wpisuje się w lokalną kulturę i program duszpasterski tamtejszego Kościoła. Zarzucali jej „sekciarstwo” oraz tworzenie podziałów w parafiach. Z kolei przedstawiciele Drogi wskazywali, iż miejscowy Kościół bardzo akcentuje dialog z innymi kulturami i religiami, natomiast mało wyraźne proklamowanie chrześcijaństwa. W 2009 r. episkopat doprowadził do przeniesienia seminarium Redemptoris Mater z Takamatsu do Rzymu, wraz z jego rektorem, bp Peterem Takaaki Hirayamą, emerytowanym ordynariuszem Oita. Biskupi postulowali też zawieszenie działalności Drogi w Japonii na pięć lat.

W grudniu 2010 r. doszło w Watykanie do spotkania z udziałem papieża Benedykta XVI, pięciu biskupów japońskich oraz przedstawicieli Kurii Rzymskiej, na którym postanowiono, że należy rozwijać dialog Drogi Neokatechumenalnej z biskupami, tak aby jej styl był bardziej zgodny ze wskazaniami ordynariuszy diecezji. Jednocześnie Stolica Apostolska postanowiła, iż neokatechumenat może kontynuować swą misję w Japonii. Ustalono też, że każdy biskup przekaże Drodze rady, jak postępować na terenie jego diecezji, unikając w ten sposób wskazań ogólnych Konferencji Biskupów.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 kwietnia

Piątek, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem drogą i prawdą, i życiem.
Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 14, 1-6
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter