5 marca
piątek
Adriana, Fryderyka, Teofila
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

W niedzielę Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy

Ocena: 0
1934

Pod hasłem "Migranci i uchodźcy są dla nas wyzwaniem. Odpowiedź daje Ewangelia miłosierdzia” również w Warszawie w niedzielę 17 stycznia będzie obchodzony 102. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy.

2016-01-15 00:13
awo / Warszawa (KAI), sg
fot. PAP/EPA/STR

Punktem centralnym obchodów będzie Msza Święta w katedrze św. Floriana na warszawskiej Pradze. Jej oprawę przygotują uchodźcy i migranci, którzy są podopiecznymi prowadzonego przez werbistów Ośrodka Migranta i jezuickiego stowarzyszenia "W Akcji".

O. Jan Wróblewski SVD – prezes Fundacji Ośrodek Migranta "Fu Shenfu" – zwraca uwagę, że tegoroczny Dzień będzie odbywał się w kontekście Jubileuszowego Roku Miłosierdzia. "Zapraszamy na Mszę św. i zachęcamy do modlitwy, by pokonać lęk i obojętność. Niech przynaglają nas do tego słowa papieża Franciszka z bulli «Misericordiae vultus», ogłaszającej Rok Święty: «Nie wpadajmy w obojętność, która upokarza, w przyzwyczajenie, które usypia ducha i nie pozwala odkryć nowości, w cynizm, który niszczy. Otwórzmy nasze oczy, aby dostrzec biedę świata, rany tak wielu braci i sióstr pozbawionych godności»” – zachęca werbista.

W Warszawie w ramach obchodów 102. Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy w niedzielę 17 stycznia o godz. 12.30 rozpocznie się uroczysta Msza Święta w katedrze św. Michała i Floriana na warszawskiej Pradze. Będzie jej przewodniczył i kazanie wygłosi biskup warszawsko-praski abp Henryk Hoser. Po liturgii odbędzie się okolicznościowe spotkanie z uchodźcami i migrantami.

Tegoroczne obchody w Warszawie przygotowały werbistowska Fundacja Ośrodek Migranta "Fu Shenfu" oraz Jezuickie Centrum Społeczne “W Akcji".

W Polsce działa 29 podmiotów kościelnych, pomagających migrantom i uchodźcom – wynika z raportu Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego, sporządzonego na zlecenie Caritas Polska w grudniu 2015 r. Caritas prowadzi Pięć Centrów Pomocy Migrantom i Uchodźcom, w których rocznie udziela pomocy ponad 3 tys. osób.

Od 2005 działa w Warszawie prowadzony przez werbistów Ośrodek Migranta. Tym, którzy w Polsce szukają schronienia przed wojną i prześladowaniami, pomaga także Jezuickie Centrum Społeczne "W Akcji", które prowadzi m.in. centrum informacji dla uchodźców.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 5 marca

Piątek, II Tydzień Wielkiego Postu
+ Dzień Powszedni
Tak Bóg umiłował świat, że dał swojego Syna Jednorodzonego; każdy, kto w Niego wierzy, ma życie wieczne.
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Mt 21,33-46
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Wielkopostne kościoły stacyjne (diec. warszawskie): par. św. Maksymiliana Marii Kolbego (ul. Rzymowskiego 35, AW)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko Nas (bieżące informacje)
+ Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego
+ Transmisje Mszy świętych w TV, internecie i radiu
+ Wyślij intencję modlitewną do sióstr karmelitanek bosych na czas epidemii
+ Informacje o odpustachE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter