15 grudnia
sobota
Niny, Celiny, Waleriana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Warszawa: obchody 63. Światowego Dnia Chorych na Trąd

Ocena: 0
1084

Z okazji 63. Światowego Dnia Chorych na Trąd w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika na warszawskiej Pradze modlono się w intencji trędowatych i tych, którzy im pomagają.

2016-01-31 17:12
mag / Warszawa (KAI), sg
fot. Zuzanna Smoleńska/Idziemy

W tym roku dziękowano szczególnie za założony przez polskiego kapłana i lekarza Adama Wiśniewskiego SAC ośrodek w indyjskim Jeevodaya, nazywany Miastem Miłosierdzia.

Uroczystej Mszy Świętej przewodniczył ks. proboszcz Bogusław Kowalski, a homilię wygłosił Krajowy Duszpasterz Osób Niewidomych ks. Andrzej Gałka. Nawiązując do biblijnej sceny uzdrowienia trędowatego zachęcał w homilii do refleksji nad osobistą relacją z Bogiem i stosunkiem do drugiego człowieka.

Podkreślił, że prawdziwym trądem jest grzech. – Zobaczmy, ilu ludzi odrzucamy, ilu zostawiamy obojętnie, wobec ilu bezdomnych przechodzimy bezradni, a papież Franciszek mówi o miłosierdziu, które jest wyrazem największej Miłości, które niczego nie oczekuje, do końca pozostaje bezinteresowne – pytał kaznodzieja.

Zachęcając do troski o życie duchowe, ks. Gałka przypomniał, że nie ma prawdziwej i autentycznej modlitwy bez wiary i bez pokory. – Trędowaty uczy nas pełnego zawierzenia się Bogu, czyli zdania się na Jego wolę i uznania Jego wszechmocy. Bóg może wszystko. On może przemienić nasze życie – podkreślił ks. Gałka.

Zachęcił też do wdzięczności za osoby, które w Ośrodku Jeevodaya w Indiach przywracają chorym na trąd ludzką godność. – Trzeba nam dziękować za tych, którzy ich kochają takimi jacy są; za tych, którzy nie brzydzą się ich i nie odrzucają z powodu strasznego kalectwa, ale przytulając do swojego serca, ofiarowują im swoje ciepło. Jakże trzeba dziękować również za tych wolontariuszy, którzy chcą tam jechać i którzy tu w Warszawie starają się tych chorym pomagać w sposób bezinteresowny – zaapelował duchowny.

Po liturgii w podziemiach katedry warszawsko-praskiej odbyło się spotkanie przygotowane przez Sekretariat Misyjny Jeevodaya, w trakcie którego można było bliżej poznać historię i działalność Ośrodka dla trędowatych w Indiach, gdzie od wielu lat służy chorym polska misjonarka dr Helena Pyz. W Ośrodku pomoc otrzymuje obecnie 500 dzieci osób chorych na trąd.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -