27 kwietnia
sobota
Zyty, Teofila, Felicji
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Warszawa: 221. rocznica Rzezi Pragi

Ocena: 0
1338

– Wojna zawsze deprawuje człowieka i niszczy morale społeczeństwa – ostrzegł abp Henryk Hoser SAC. W katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana wieczorem 4 listopada odbyły się uroczystości upamiętniające 221. rocznicę Rzezi Pragi.

2015-11-04 23:21
mag / Warszawa (KAI), mz

W czasie Mszy św. biskup warszawsko-praski modlił się za ofiary ostatniej bitwy insurekcji kościuszkowskiej oraz ludność cywilną wymordowaną przez wojska rosyjskie pod dowództwem Aleksandra Suworowa. W czasie masakry śmierć poniosło około 20 tys. Polaków.

– Była to hańbiąca rzeź, której pamięć przetrwała nie tylko w naszym społeczeństwie, ale także w narodzie rosyjskim. Przykładem są wspomnienia wyższych oficerów, w tym między innymi generała Lwa Mikołajowicza Engelhardta, który opisując tamte wydarzenia stwierdził, że widok piętrzących się stosów ciał żołnierzy, cywili, Żydów, księży, zakonników, kobiet i dzieci powodował odrazę i oburzenie – powiedział w homilii abp Hoser.

Przestrzegł przed konfliktami zbrojnymi, które jak stwierdził – „zawsze obniżają morale każdego społeczeństwa”. – Zbrodnie wojenne sprawiają, że ludzie przyzwyczajają się do ich widoku, a życie człowieka tarci swoją wartość. Tymczasem ludzie nie zostali stworzeni po to, aby się zabijać – podkreślił kaznodzieja. Zwrócił uwagę, że zalewająca obecnie Europę fala uchodźców jest wynikiem panującej na Bliskim Wschodzie i w Afryce wojny. Wojny, która dotyka przede wszystkim ludność cywilną.

– Róbmy wszystko, by być źródłem pokoju dla innych, by w naszym otoczeniu nie było konfliktów, kłótni i sporów, które prowadzą do tak wielu nieszczęść i krzywd, w tym zwłaszcza do rozpadu rodziny – zaapelował abp Hoser, zachęcając do modlitwy o pokój.

Po liturgii przemaszerowano pod cerkiew św. Marii Magdaleny, gdzie stoi krzyż upamiętniający ofiary Rzezi Pragi. Zapalono tam znicze i złożono wiązanki kwiatów.
W uroczystościach licznie wzięli w tym roku udział samorządowcy oraz harcerze.

221 lat temu wojska rosyjskie dokonały masakry ludności cywilnej na prawym brzegu Wisły. 4 listopada 1794 roku w ciągu kilku godzin oddziały pod dowództwem Aleksandra Wasiljewicza Suworowa wymordowały ok. 20 tysięcy bezbronnych mieszkańców warszawskiej Pragi. W konsekwencji upadła Insurekcja Kościuszkowska i doszło do trzeciego rozbioru Polski, a następnie 123 lat niewoli.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 kwietnia

Piątek, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem drogą i prawdą, i życiem.
Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 14, 1-6
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter