27 kwietnia
sobota
Zyty, Teofila, Felicji
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wał-Ruda: studenci z całej Polski u bł. Karoliny

Ocena: 0
908

Modlitwa nas jednoczy – mówią stypendyści Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia". Przebywający na obozie studenci z całej Polski dziś odwiedzają Wał-Rudę i Zabawę, czyli miejsca związane z bł. Karoliną. To dzień skupienia dla ok. 700 osób.

fot. FDNT

Jak mówią, taki dzień jest im potrzebny, bo więcej czasu mogą przeznaczyć na modlitwę. Dziś modlili się m.in. za ofiary wypadków drogowych.

– Studia to trudny czas i łatwo można pogubić się w życiu. Dlatego ważne, żeby nie być samemu. Jako stypendyści chcemy otaczać się ludźmi, którzy wyznają podobne wartości – powiedział Paweł.

Studenci modlili się wspólnie m.in. podczas Drogi Krzyżowej idąc szlakiem męczeństwa bł. Karoliny. Wielu z nich pierwszy raz było w tym miejscu.

– Dobrze, że będąc na obozie możemy zwiedzić miejsca, w których dokonywały się wielkie rzeczy. Cisza tego miejsca sprzyja wyciszeniu. Mimo że pochodzę z Małopolski nigdy tutaj nie byłam. Nie wiem za dużo o bł. Karolinie – powiedziała Paulina, która studiuje w Warszawie.

Młodzi modlili się także przy sarkofagu bł. Karoliny w Zabawie. Obok indywidulanych próśb i podziękowań była też modlitwa za ofiary wypadków. Obok sanktuarium bł. Karoliny znajduje się bowiem pomnik, który upamiętnia ludzi, którzy zginęli w wypadkach, dlatego o tej intencji pamiętają odwiedzjący Zabawę.

W piątek młodzież zgromadzi się na tzw. "szczycie” stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia w Tarnowie. Będzie dyskusja o programie stypendialnym i przyszłości Fundacji. Jednym z zagadnień będzie również sposób prezentacji osoby i nauczania św. Jana Pawła II szczególnie młodemu pokoleniu Polaków. Gościem wydarzenia będzie aktor Dariusz Kowalski, odtwórca roli ojca bł. Karoliny w filmie "Zerwany kłos”.

Karolina Kózkówna urodziła się 2 sierpnia 1898 r. w wielodzietnej rodzinie w podtarnowskiej wsi Wał-Ruda. Mimo młodego wieku i braku specjalistycznego wykształcenia prowadziła bardzo aktywne działania na rzecz społeczności lokalnej. Była animatorką i liderką życia religijnego.

Należała do stowarzyszeń religijnych, angażowała się w tworzenie i formowanie nowej wspólnoty parafialnej powstałej z połączenia dwóch miejscowości, gdy została utworzona nowa parafia w Zabawie. Uczyła katechizmu dzieci z wioski, organizowała dla nich zajęcia, przygotowywała do przyjęcia Komunii św. chorych współmieszkańców. Pomagała w prowadzeniu prywatnej biblioteki wujowi Franciszkowi Borzęckiemu, umożliwiała dorosłym dostęp do literatury religijnej.

Wrażliwa na potrzeby chorych i biednych, odwiedzała ich w domach i wspierała w potrzebach. Była przykładem pracowitości i uczciwości oraz poczucia odpowiedzialności za rodzinę. Swoją postawą zdobyła powszechne uznanie i szacunek wśród współmieszkańców, którzy mówili, że jest „pierwszą duszą do nieba”. Zginęła heroicznie, broniąc swej godności i honoru 18 listopada 1914 r., gdy została zaatakowana przez carskiego żołnierza, który w bestialski sposób ją zamordował.

Jan Paweł II beatyfikował Karolinę Kózkównę 10 czerwca 1987 r. w Tarnowie.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 kwietnia

Piątek, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem drogą i prawdą, i życiem.
Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 14, 1-6
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter