19 kwietnia
poniedziałek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wadowice: proces beatyfikacyjny Emilii i Karola Wojtyłów

Ocena: 0
652

7 maja, w bazylice Ofiarowania NMP w Wadowicach odbyła się pierwsza uroczysta sesja w procesach beatyfikacyjnych i kanonizacyjnych Sług Bożych Emilii i Karola Wojtyłów, rodziców św. Jana Pawła II. Uroczystość rozpoczęła się modlitwą do Ducha Świętego, którą poprowadził abp Marek Jędraszewski. Modlitwy tej – jak przypomniano – nauczył Karola Wojtyły jego ojciec.

Fot. PAP/Andrzej Grygiel

Po ukonstytuowaniu się trybunałów do zbadania świętości obojga kandydatów na ołtarze metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski rozpoczął przewodniczenie uroczystej Mszy św. o pomyślny przebieg procesu beatyfikacyjnego Karola i Emilii Wojtyłów.

Wpatrzeni dzisiaj w sylwetki św. Jana Pawła II Wielkiego i jego rodziców, Sługi Boże Emilię i Karola, patrzymy także w ten kościelny zegar, który mówi o człowieczym przemijaniu. Chcemy za nimi powtarzać – czeka nas wieczność – szczęśliwa wieczność, zapewniona tym wszystkim, którzy w swoim życiu byli pokornymi i wiernymi sługami Najwyższego

- mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św.

Na początku homilii Arcybiskup przypomniał, że po obmyciu nóg apostołów Chrystus wskazał na ich niezwykłą godność. Jej istotą jest więź apostołów, którzy są sługami i wysłannikami z Jezusem, a także z Bogiem Ojcem. Chrystus powiedział: „Kto przyjmuje tego, którego Ja poślę, Mnie przyjmuje. A kto Mnie przyjmuje, przyjmuje Tego, który Mnie posłał”. Nauczycielami prawdy i wiary, którzy byli posłani do św. Jana Pawła II byli jego ojciec Karol i krawiec Jan Tyranowski. Podejmując urząd papieski Jan Paweł II zdawał sobie sprawę z godności, którą przyjmuje i wiedział, że musi być Chrystusowym sługą i wysłannikiem.

Postulatorem procesów kanonizacyjnych Karola i Emilii Wojtyłów jest ks. Sławomir Oder, który był także postulatorem procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Jana Pawła II. Pierwszym sędzią trybunału jest abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski, którego jako delegat w procesach będzie reprezentował ks. Andrzej Scąber, referent ds. kanonizacyjnych archidiecezji krakowskiej.

Promotorem sprawiedliwości będzie ks. Tomasz Szopa, kanclerz Kurii Metropolitalnej w Krakowie. Powołanych zostało także dwóch notariuszy – ks. Grzegorz Kotala i ks. Paweł Ochocki. Wszyscy członkowie trybunałów złożyli przysięgę dochowania tajemnicy i wiernego wypełnienia powierzonego im zadania.

Pierwsza uroczysta sesja trybunałów odbyła się w bazylice Ofiarowania NMP w Wadowicach w obecności wszystkich dziekanów archidiecezji krakowskiej. Po formalnym rozpoczęciu procesu abp Marek Jędraszewski rozpoczął przewodniczenie Mszy św. o pomyślny jego przebieg i łaski za wstawiennictwem Sług Bożych Karola i Emilii Wojtyłów.

W uroczystej inauguracji pracy trybunałów wziął udział kard. Stanisław Dziwisz, wieloletni osobisty sekretarz abp. Karola Wojtyły i papieża Jana Pawła II.

Jesteśmy w szczególnym miejscu i szczególnym czasie. Jesteśmy w Wadowicach. Jak powiedział czcigodny Papież: tutaj wszystko się zaczęło

- powiedział emerytowany metropolita krakowski, przypominając, że nieopodal mieści się dom rodzinny Karola Wojtyły, tu został także ochrzczony. Wkrótce zaś obchodzona będzie 100. rocznica urodzin „największego syna polskiej ziemi, świętego Jana Pawła Wielkiego” – jak nazwał papieża kard. Dziwisz.

Podkreślił, że od kilku lat z wielu stron napływały do niego prośby o możliwość podjęcia beatyfikacji i kanonizacji rodziców Karola Wojtyły.

Owocem tego przynaglenia jest dzisiejsza, pierwsza publiczna i uroczysta sesja trybunału, którego celem będzie zebranie dokumentacji i odebranie zaprzysiężonych zeznań dotyczących życia, działalności, opinii o świętości Sług Bożych i otrzymanych łask za ich przyczyną

- wyjaśnił kard. Dziwisz. Zgodnie z wymogami prawa – dodał – będą dwa osobne postępowania.

Przypomniał następnie, że z ojcem, Karolem, przyszłego papieża łączyła prawdziwie synowska więź i duchowa przyjaźń. Młody Karol bardzo przeżył śmierć ojca w 1941 r. Matkę pamiętał słabo, gdyż zmarła, gdy miał 9 lat. Jednak uczucie, które żywił wobec niej i miłość synowską wyraził w wierszu *Nad Twoją białą mogiłą*.

To kwintesencja Jego związku uczuciowego z matką. Mimo tego, że matkę bardzo mało pamiętał, uczucie do Niej objawiał na różny sposób i przy różnych okazjach

- wyjaśnił kardynał.

Jak zaznaczył, w dzisiejszej rzeczywistości zdominowanej przez samotność, niepewność jutra, ale także poszukiwanie sensu życia, osoby Karola i Emilii Wojtyłów stają się świadectwem trwania nieprzemijających wartości, wśród których na pierwszym miejscu jest rodzina.

Jestem głęboko przekonany, że staną się Oni przykładem dla współczesnych rodzin i patronami naszych rodzin, zwłaszcza teraz, gdy rodzinom – w kontekście ideologii kontestujących potrzebę i sens istnienia małżeństwa i rodziny – potrzeba autentycznych wzorców życia małżeńskiego i rodzinnego

- dodał kard. Dziwisz kardynał.

W rozpoczynającym się dziś procesie beatyfikacyjnym i kanonizacyjnym Sług Bożych Karola i Emilii Wojtyłów, w sensie ścisłym św. Jan Paweł Wielki stanie się świadkiem świętości swoich rodziców

- powiedział hierarcha.

Na zakończenie kard. Dziwisz podziękował Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych Stolicy Apostolskiej za “nihil obstat” w sprawie rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego rodziców Jana Pawła II. Podziękował także za życzliwość abp. Marka Jędraszewskiego, pozytywną opinię Episkopatu Polski a członkom Komisji Historycznej za wykonaną pracę.

– Zwracam się do członków powołanych trybunałów: róbcie szybko, ale nie ulgowo – dodał kard. Stanisław Dziwisz.

Fot. PAP/Andrzej Grygiel

+++++++++++++++++++++++
Emilia Kaczorowska, wywodząca się z rodziny rzemieślniczej szewsko-rymarskiej, była córką Feliksa Kaczorowskiego i Marii Scholz. Miała ośmioro rodzeństwa. Urodziła się 26 marca 1884 r. w Krakowie i została ochrzczona w kościele św. Mikołaja. Kaczorowscy zamieszkiwali przy ul. Smoleńsk 15 i uczęszczali do kościoła Sióstr Felicjanek. W 1890 r. Emilia rozpoczęła edukację w szkole podstawowej. W literaturze pojawia się informacja, że uczęszczała do szkoły Córek Bożej Miłości, ale materiały archiwalne szkoły z tego czasu się nie zachowały. Gdy miała zaledwie 13 lat zmarła jej matka.

Karol Wojtyła urodził się 18 lipca 1879 r. w Lipniku k. Białej, jako syn Macieja Wojtyły i Anny Przeczek w rodzinie krawieckiej. Ochrzczony został w kościele p.w. Opatrzności Bożej w Białej. W drugim roku życia utracił matkę. W latach 1885-1890 uczęszczał do niemieckiej szkoły ludowej w Białej, następnie w 1890 r. rozpoczął naukę w niemieckim gimnazjum w Bielsku. W 1900 r. został powołany do zasadniczej służby wojskowej w Wadowicach. Po roku dosłużył się stopnia kaprala i skierowano go do Szkoły Kadetów Piechoty we Lwowie. W 1903 r. zakończył służbę wojskową w stopniu plutonowego i mógł wrócić do domu. Zdecydował jednak, że pozostanie w wojsku, jako żołnierz zawodowy i pełnił służbę jako podoficer liniowy przy adiutanturze w Krakowie oraz podoficer kancelaryjny w Wadowicach.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Poniedziałek, III Tydzień Wielkanocny
Dzień Powszedni
Nie samym chlebem żyje człowiek,
lecz każdym słowem, które pochodzi z ust Bożych.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): J 6, 22-29
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

- Reklama -


Najczęściej czytane artykułyE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter