14 listopada
czwartek
Rogera, Serafina, Wawrzynca
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

W służbie Słowu

Ocena: 0
542

Ponad pięć tysięcy mężczyzn przeszło w ciągu pięćdziesięciu lat przez kurs lektorski w archidiecezji warszawskiej. Prawie co dziesiąty z nich odkrył powołanie do kapłaństwa.

fot. arch. ks. Wiesława Kądzieli

Myśl o zajęciach przygotowujących lektorów do pełnienia funkcji przy ołtarzu pojawiła się w 1965 r., po zakończeniu obrad Soboru Watykańskiego II, który w swojej Konstytucji o liturgii podkreślił powagę funkcji liturgicznej pełnionej przez osoby świeckie. Zadania tego podjął się ks. Jan Zygmunt Szymborski, pracownik Wydziału Duszpasterstwa Kurii Metropolitalnej, odpowiedzialny za duszpasterstwo młodzieżowe. Choć spotkania odbywały się nieregularnie i w różnych miejscach, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Po tych początkowych latach przygotowania lektorów podjął się ks. Bogusław Bijak, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa w Kurii. Kurs został skrócony do roku, a harmonogram spotkań przybrał systematyczną formę. Nieprzerwanie od 1969 r. kurs prowadzi ks. prałat Wiesław Kądziela.

Pierwsza promocja, zwana wówczas „święceniami lektorskimi”, odbyła się 15 maja 1969 r. w kościele Świętego Krzyża przy Krakowskim Przedmieściu. – Przystąpiło do niej pięćdziesięciu kandydatów, a włączył ich do grona lektorów bp Bronisław Dąbrowski – wspomina ks. Kądziela. – Podczas agapy po uroczystości powiedział: „Zgodnie ze starożytnym zwyczajem dobrze by było, żebyście ze swojej pięćdziesiątki złożyli »dziesięcinę«, to znaczy, aby pięciu z was podjęło dalszą drogę i przygotowało się do kapłaństwa”. Słowa te okazały się prorocze – pięciu lektorów rzeczywiście wybrało służbę kapłańską; także w kolejnych latach zawsze znalazł się ktoś, kto następnie wstąpił do stanu duchownego.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 42 (731), 20 października 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 5 listopada 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 14 listopada

Czuwajcie i módlcie się w każdym czasie, abyście mogli stanąć przed Synem Człowieczym.
Dziś w Kościele:
+ czwartek, XXXII tydzień zwykły, wspomnienie dowolne bł. Marii Luizy Merkert, dziewicy
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Mdr 7,22-8,1; Ps 119,89-90.91.130.135.175; Łk 17,20-25
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Nasze patronaty


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -