6 czerwca
wtorek
Norberta, Laurentego, Bogumila
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

W Calsbergu obraduje Kongres Rodzin Polonijnych

Ocena: 0
406

Pierwszymi katechetami są rodzice - przypomniał bp Piotr Turzyński podczas rozpoczętego w niemieckim Carlsbergu V Kongresu Rodzin Polonijnych. Wykłady i warsztaty dotyczą wychowania religijnego w rodzinie, w tym odkrywania wartości i kwestii związanych z seksualnością. Podczas dwudniowego spotkania zaprezentowane zostaną także konkretne projekty edukacyjne, realizowane wśród dzieci i młodzieży polonijnej.

Fot. materiały prasowe organizatora

Dzięki formule hybrydowej, a więc także online, obradom przysłuchują się Polacy z ponad 20 krajów na świecie.

W inauguracyjnym wystąpieniu bp Piotr Turzyński wskazał na obecny kryzys kultury europejskiej, przejawiający się często kwestionowaniem pojęcia prawdy, i to także w dyskursie uniwersyteckim. Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej podkreślał, że proces utraty wiary w Polsce rozkręca się. Przywołując ogłoszony niedawno raport CBOS zaznaczył, że proces ten dotyczy zwłaszcza młodego i najmłodszego pokolenia.

Duchowny zwracał uwagę, że w takich warunkach budzenie i rozwijanie wiary jest wyzwaniem trudnym ale niesłychanie istotnym. Przypomniał, że to nie ksiądz lecz rodzice są pierwszymi katechetami swoich dzieci. Zaznaczył przy tym, że “aby zapalić ogień wiary w sercu młodego, trzeba ten ogień mieć”.

Wskazując na niezbędne elementy wychowania religijnego prelegent zachęcał, by domowe rozmowy na temat wiary nie były nudne, bowiem chrześcijaństwo takie nie jest. ”Czy ‘Władca Pierścieni’ Tolkiena jest nudny, albo czy nudna jest architektura Gaudiego lub życie ojca Maksymiliana?” - pytał retorycznie prelegent.

Niesłychanie ważne jest budowanie w młodych udział prawdziwego obrazu Boga, jako Kogoś tak bliskiego, jako przyjaciela. Bp Turzyński wskazywał, że wychowaniu religijnemu służy zdecydowanie wspólna modlitwa i wspólne uczestnictwo w Mszach świętych, bowiem rodzina, która się modli jest zjednoczona.

O doświadczeniach pracy z rodzinami przed I Komunią św. dziecka w USA i Anglii mówiła Elwira Pniewska. Przypomniała, że podczas chrztu swojego dziecka rodzice zobowiązują się do wychowania go w wierze. Praktyka dowodzi jednak, że zobowiązanie to często nie jest realizowane. “Niewielki procent rodziców pragnących, by ich dzieci przyjęły I Komunię świętą, ma dojrzałą wiarę” - powiedziała prelegentka na podstawie swoich emigracyjnych doświadczeń. Większość, jak dodała, znajduje się na progu lub za progiem Kościoła.

Założycielka społecznej organizacji School and Family zwracała uwagę na znaczenie szczerych rozmów z dziećmi, zarówno rodziców jak i katechetów. “Tej rozmowy jest bardzo niewiele: po przyjściu do domu każdy siada przed swoim elektronicznym gadżetem” - powiedziała Elwira Pniewska. - Jesteśmy w stanie poznać siebie, nasze najgłębsze uczucia i zamysły tylko wtedy, gdy szczerze je werbalizujemy przed kimś, kto kocha bezwarunkowo, któremu można zaufać, i kto słucha z uwagą, bez osądu i krytyki - mówiła prelegentka.

Zwracała tez uwagę, że w wieku 13-15 lat rozpoczyna się w życiu człowieka okres, który psychologia wiary nazywa okresem autonomicznym. Jego długość zależy zaś od fundamentu wiary otrzymanego w rodzinie i środowisku przebywania. Jest to czas zmiany relacji z Bogiem: z relacji “bez wyboru” - a więc z takiego, jaki mody człowiek ma z rodzicami - na relację “z wyboru”, a więc taką, jaką mamy z mężem i żoną. “Bóg pragnie relacji ‘z wyboru’” - podkreśliła prelegentka.

W V Kongresie Rodzin Polonijnych, który odbywa się w formie hybrydowej - na miejscu w Carlsbergu i online - biorą udział specjaliści i rodziny z kraju i zagranicy. Miejscem obrad jest Międzynarodowe Centrum Ewangelizacji „Marianum”, związane z osobą ks. Franciszka Blachnickiego, wieloletniego wykładowcy Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, założyciela Ruchu Światło-Życie oraz wspólnoty Domowego Kościoła dla małżeństw.

Organizatorami Kongresu są: Polonijna Rada Rodziny przy Delegacie KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej oraz Fundacja „Pomoc Rodzinie”.

Obecny Kongres Rodzin Polonijnych organizowany jest po raz piąty. Pierwsze takie spotkanie odbyło się w 2019 roku w La Ferté-sous-Jouarre pod Paryżem. Poprzednie, zorganizowane w listopadzie ubiegłego roku, zatytułowano „Rodzina polonijna wobec sytuacji pandemii".

Czytaj także:

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 6 czerwca

Wtorek, IX Tydzień Wielkanocny
Niech Ojciec Pana naszego, Jezusa Chrystusa,
przeniknie nasze serca swoim światłem

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 12, 13-17
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Litania do Najświętszego Serca Pana Jezusa

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter