22 maja
wtorek
Heleny, Wieslawy, Ryty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

USA: pierwsza kobieta-kanclerz kurii biskupiej przeszła na emeryturę

Ocena: 0
496

Pierwsza świecka kobieta, która była kanclerzem kurii biskupiej w Stanach Zjednoczonych przeszła na emeryturę po 27 latach sprawowania tej funkcji. Mary Jo Tully kierowała administracją archidiecezji Portland w stanie Oregon.

20160825 13:01
pb (KAI/CNS) / Portland, sg

– Kościół jest moją rodziną. Wszystko, co zrobiłam, zawsze robiłam z miłości do Kościoła – zapewniła Tully podczas pożegnalnego lunchu. – Ludzie pytają mnie, dlaczego nie zostałam zakonnicą. Otóż dlatego, że siostry nie pozwoliłyby mi zostać przełożoną –  żartowała długoletnia kanclerz kurii.

Była prawą ręką czterech kolejnych arcybiskupów Portland. Zanim została kanclerzem kurii w Portland na zaproszenie ówczesnego metropolity, abp. Williama Levady (późniejszego prefekta Kongregacji Nauki Wiary w Watykanie), była szefową wydziału ds. edukacji religijnej w swej rodzinnej archidiecezji Chicago.

Napisała podręczniki katechetyczne, książki o Piśmie Świętym i rozważania Drogi Krzyżowej. Publikowała też komentarze do niedzielnych czytań mszalnych w archidiecezjalnym dwutygodniku „Catholic Sentinel”.

W latach 60. XX w. brała udział w działalności obrońców praw człowieka.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


SALON DZIENNIKARSKINajwyżej oceniane artykuły