4 lutego
sobota
Andrzeja, Weroniki, Joanny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ukraina: Rada Kościołów i Organizacji Religijnych apeluje w sprawie zapewnienia obrony przeciwlotniczej [PILNE]

Ocena: 0.2
310

Ukraińscy przywódcy religijni wzywają do podjęcia pilnych działań w celu wyposażenia armii ukraińskiej w nowoczesne systemy obrony przeciwlotniczej i myśliwce, które mogą chronić ukraińską ludność cywilną.

fot.PAP/EPA OLEG PETRASYUK

Ukraińska Rady Kościołów i Organizacji Religijnych (URKiOR) zaapelowała do społeczności międzynarodowej o zapewnienie obrony przeciwlotniczej dla Ukrainy i korytarzy humanitarnych dla ratowania ludności cywilnej.

W ciągu ponad miesiąca zakrojonej na szeroką skalę wojny Rosji z Ukrainą zginęło co najmniej 153 dzieci, a ponad 245 dzieci zostało rannych. Tysiące ukraińskich cywilów już ucierpiało z powodu ciągłych rosyjskich bombardowań i pocisków wycelowanych w dzielnice mieszkalne. Wojska rosyjskie ostrzelały około 859 placówek oświatowych, z których 83 zostały całkowicie zniszczone.

Apel

Rady Kościołów i Organizacji Religijnych Ukrainy

w sprawie zapewnienia Ukrainie obrony powietrznej i

korytarzy humanitarnych dla ratowania ludności cywilnej

W ciągu ponad miesiąca wojny prowadzonej przez Rosję na pełną skalę przeciwko Ukrainie zginęło co najmniej 153 dzieci, a ponad 245 zostało rannych. Tysiące ukraińskich cywilów już ucierpiało z powodu ciągłych rosyjskich bombardowań i rakiet skierowanych na dzielnice mieszkalne.

Wojska rosyjskie ostrzelały około 859 placówek oświatowych, z których 83 zostały całkowicie zniszczone. W wyniku bombardowań zniszczono także co najmniej 100 zakładów produkcyjnych, 150 placówek służby zdrowia oraz 4500 budynków mieszkalnych, w tym apartamentowców, a liczby te wciąż rosną. ONZ odnotowała dziesiątki przypadków ataków bombowych i rakietowych, w wyniku których uszkodzone zostały placówki medyczne, w tym 50 szpitali.

W rezultacie miliony cywilów różnych narodowości i wyznań, którzy żyli spokojnie na Ukrainie, stoją teraz w obliczu katastrofy humanitarnej spowodowanej inwazją militarną Rosji. Sytuację szczególnie komplikuje ostrzał magazynów z żywnością i konwojów z pomocą humanitarną, a także blokada wielu ukraińskich miast, do której uciekają się rosyjscy najeźdźcy. Tysiące ludzi w obwodzie kijowskim i dziesiątki tysięcy w Mariupolu w obwodzie donieckim są nadal blokowane przez wojska rosyjskie bez żywności, wody, opieki medycznej i innych środków do życia.

Ofiarami rosyjskiej blokady w Mariupolu padło już prawie 5 tys. cywilów, którzy zginęli w wyniku nieustannego ostrzału, w tym podczas prób ewakuacji przez uzgodnione wcześniej korytarze humanitarne. Obwody kijowski, charkowski, czernihowski, sumski, chersoński, mikołajowski, doniecki i ługański są obecnie pod ciągłym ostrzałem, bombardowaniami i atakami rakietowymi.

Każde ludzkie życie jest niezwykłą wartością, dlatego Ukraińska Rada Kościołów i Organizacji Religijnych wielokrotnie wzywa światowych przywódców, państwa członkowskie OBWE, UE i NATO do podjęcia pilnych działań w celu wprowadzenia strefy zakazu lotów nad terytorium Ukrainy lub zapewnienia armii ukraińskiej nowoczesnych systemów obrony powietrznej i myśliwców, które mogą chronić ukraińską ludność cywilną przed regularnymi bombardowaniami i atakami rakietowymi rosyjskich najeźdźców.

Ponadto URKiOR apeluje do przywódców Federacji Rosyjskiej, organizacji międzynarodowych, hierarchów kościelnych i osobistości religijnych narodów Rosji - o podjęcie pilnych działań w celu przerwania blokady Mariupola, Berdiańska, Chersonia i innych miast Ukrainy oraz o zorganizowanie korytarzy humanitarnych w celu ewakuacji mieszkańców ukraińskich miast i miasteczek z terenów, na których toczą się aktywne działania wojenne, do bezpiecznych miejsc wybranych przez nich samych.

Nawet w czasach największych wstrząsów, wojen i sporów nie wolno nam zapominać o człowieczeństwie i miłosierdziu. Każdy z nas musi zrobić wszystko, co możliwe, aby ocalić ludzkie życie i jak najszybciej zakończyć tę nienawidzącą Ukrainy wojnę napastniczą, rozpętaną przez Rosję.

Kijów, 1 kwietnia 2022 r.
tom (KAI/RISU) / Kijów

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 4 lutego

Sobota, IV tydzień zwykły
Moje owce słuchają mego głosu,
Ja znam je, a one idą za Mną.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 6, 30-34
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter