2 grudnia
piątek
Balbiny, Bibianny, Pauliny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan: wspólne przesłanie Kościołów w Europie

Ocena: 0
4227

Przewodniczący Rady Konferencji Biskupich Europy i Konferencji Kościołów Europejskich wydali wspólne przesłanie z okazji rozpoczętego wczoraj Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan.

fot. pixabay.com

Apelują w nim o wytrwałość na drodze ekumenicznej i zachowanie jedności poprzez budowanie pokoju.

Publikujemy treść przesłania Przewodniczącego CCEE i KEK z okazji Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan 2018:
 

Drodzy bracia i siostry w Chrystusie,

"Uwielbiona jest potęga prawicy Twej, Panie..." (Wj 15,15a) to temat wybrany na obchody tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Przypomina nam on, że to Pan rządzi światem i historią, i że ma plan (Ef 1,3-10) nadziei dla ludzkości.

Świadczyć o nadziei chrześcijańskiej w świeckim społeczeństwie

Europa, dzisiaj, potrzebuje nadziei! To wołanie, niemal ukryte, maluje się na twarzach wielu obywateli naszych krajów. Jest to poczucie pustki, do którego dochodzi się poprzez życie bez Boga. Sam dobrobyt ekonomiczny nie jest w stanie zaspokoić ludzkiego serca. Projekt europejski ograniczony wyłącznie do gromadzenia bogactw, niezdolny do solidarności i pomocy, paradoksalnie tworzy nowe ubóstwo. Ten, kto jest otwarty na Ewangelię, odkrywa drugiego, cierpiącego, starszego, bezrobotnego i solidaryzuje się 
z nim rodząc nadzieję.

My, chrześcijanie, chcemy dawać wszystkim świadectwo naszej nadziei zakorzenionej w życiu z Chrystusem. Mamy pewność, że w Chrystusie można żyć z pogodą ducha w dzisiejszych czasach, aby budować lepszą przyszłość, ze spojrzeniem otwartym na wieczność.

Uwaga skierowana ku każdemu człowiekowi i całemu światu

Ne brakuje dzisiaj zagrożeń ani nowych form niewolnictwa, które głęboko szkodzą godności osoby ludzkiej, stworzonej na obraz i podobieństwo Boga. Myślimy o masowym eksodusie osób zmuszonych przez wojny i ubóstwo do opuszczenia swoich rodzin i swoich domów. Lepsza przyszłość jest możliwa tylko wtedy, gdy podążamy za Bogiem i naszymi sercami, jeśli praktykujemy sprawiedliwość zarówno jako jednostki, jak i wspólnoty.

Chrześcijańskie Kościoły w Europie chcą być świadkami miłości Chrystusa dla każdego człowieka, stworzonego na obraz i podobieństwo Boga. Pragnienie widocznej jedności naszych Kościołów znajduje dziś wyraz w miłości wielu wspólnot chrześcijańskich. 

Tak też jedność zostaje wzmocniona poprzez:

- solidarność z naszymi braćmi chrześcijanami, którzy żyją w warunkach ubóstwa, samotności i marginalizacji;
- solidarność z naszymi braćmi chrześcijanami, prześladowanymi za wiarę, szczególnie na Bliskim Wschodzie, w Afryce i Azji;
- solidarność z naszymi sąsiadami, którzy przybywają do bram Europy;
- troska o Europę, która dba o duchowe i materialne potrzeby swoich obywateli.

Wytrwałość na ekumenicznej drodze

Pilność tych wyzwań potwierdza znaczenie jedności chrześcijan.
Dlatego też zachęcamy naszych wiernych, aby wytrwali w nadziei i świadectwie Ewangelii. Wymaga to, abyśmy wspierali się wzajemnie poprzez obopólne zrozumienie, aby zachować jedność Ducha poprzez więź pokoju.

J.E. Christopher Hill KCVO, DD
Przewodniczący KEK

J.Em. Kard. Angelo Bagnasco
Przewodniczący CCEE

 

 

***

Konferencja Kościołów Europejskich (KEK) jednoczy 116 Kościołów prawosławnych, protestanckich, anglikańskich i starokatolickich ze wszystkich krajów europejskich i 40 rad Kościołów narodowych i zrzeszonych organizacji. Utworzona w 1959 KEK ma biura w Brukseli i Strasburgu.

Rada Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) zawiera aktualnie 33 Konferencje Episkopatów Euorpy, reprezentowane przez swoich Przewodniczących, Arcybiskupów Luksemburga i Księstwa Monako, maronickiego Arcybiskupa Cypru, Biskupa Kiszyniowa (Republika Mołdawii), Biskupa Eparchii Mukaczewa i Administratora Apostolskiego Estonii. Aktualnym Przewodniczącym jest Kardynał Angelo Bagnasco, Arcybiskup Genui a Wiceprzewodniczącymi: Kardynał Vincent Nichols, Arcybiskup Westminster oraz Arcybiskup Stanisław Gądecki, Arcybiskup Poznania. Sekretarzem Generalnym CCEE jest ks. prał. Duarte da Cunha. Sekretariat ma swoją siedzibę w Sankt Gallen (Szwajcarii). www.ccee.eu

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 2 grudnia

Piątek, I tydzień Adwentu - dzień powszedni
Oto nasz Pan przyjdzie z mocą
i oświeci oczy sług swoich.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 9, 27-31
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Aplikacja Rodzina Rodzin

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane komentarze

- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter