24 maja
czwartek
Joanny, Zuzanny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

TumJest

Ocena: 0
474

Już 1 maja w Tumie k. Łęczycy odbędzie się drugie spotkanie "TumJest". O wydarzeniu opowiada "Idziemy" proboszcz kolegiaty tumskiej ks. Piotr Nowak.

Z proboszczem kolegiaty tumskiej ks. Piotrem Nowakiem rozmawia Radek Molenda

 

Jaki cel przyświeca tegorocznemu spotkaniu?

Odbywa się ono pod hasłem „Wojciech – święty świadek Ewangelii”, nawiązującym do hasła roku duszpasterskiego: „Idźcie i głoście!”. Każdy z nas, choćby z racji chrztu świętego, ma być misjonarzem miłości Boga. Wojciech też szedł do pogan z miłością.

 

Do kogo skierowane jest zaproszenie?

Do wszystkich, którzy chcą w tym miejscu – związanym ze św. Wojciechem – poznać kolebkę polskości, odkrywać swoją tożsamość oraz dziękować za nią. Każdy, kto przybędzie, otrzyma grudkę soli z kopalni w Kłodawie, by zanieść ją do swoich środowisk. To symbol świeżości, młodości, ale i konieczności przekuwania słów w czyny, byśmy byli solą dla ziemi.

 

Jak będzie wyglądało spotkanie?

Zaplanowaliśmy szereg różnych zajęć o charakterze historycznym, z elementami działań artystycznych. Chcielibyśmy, żeby to było odkrywanie z bliska dziedzictwa naszej przeszłości. Przybędą motocykliści, będzie też pokaz aut sportowych. Będą kramy regionalne ze swojskim jadłem i wspólne plenerowe gotowanie żuru połączone z degustacją. Będą tańce, śpiewy, średniowieczne namioty i inne atrakcje. Jednak najważniejszym punktem, zbierającym wszystko w całość, będzie Eucharystia dziękczynna za naszą wiarę, za dar chrześcijaństwa. Odbędzie się również II Zjazd Wojciechów. Każdy z nich otrzyma pamiątkową legitymację świadczącą, że św. Wojciech jest patronem jego życia, któremu powierza swoje sprawy.

 

***
Już 1 maja w Tumie k. Łęczycy odbędzie się drugie spotkanie „TumJest”.

PROGRAM SPOTKANIA

  • 10.30 – przyjmowanie przyjeżdżających grup
  • 10.40 – występy orkiestr dętych
  • 11.30 – zawiązanie wspólnoty i koncert zespołu Exodus15
  • 12.00 – Anioł Pański, wprowadzenie relikwii św. Wojciecha i konferencja „Wojciech – święty świadek Ewangelii”
  • 12.30 – uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem biskupa łowickiego Andrzeja F. Dziuby; po homilii nabożeństwo soli
  • 15.00 – Koronka do Bożego Miłosierdzia – prowadzi Exodus15
  • 15.15 – zawierzenie mężczyzn i każdego z obecnych św. Wojciechowi, Litania do św. Wojciecha
  • 15.30 – przygotowanie do obchodów stulecia objawień fatimskich
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Katolik, mąż, absolwent polonistyki UW, dziennikarz. Współtworzył w Lyonie kwartalnik „Chemin Neuf” (potem „FOI”). W „Idziemy” od pierwszego numeru tygodnika. Od lutego 2017 r. członek Rady Programowej Polskiego Radia S.A.SALON DZIENNIKARSKINajwyżej oceniane artykuły