22 maja
środa
Heleny, Wieslawy, Ryty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Te Deum w Wołominie

Ocena: 0
418

Parafia Matki Bożej Częstochowskiej obchodzi stulecie istnienia. Wielki jubileusz zaczął się od Te Deum, a wydarzenia zaplanowane są na cały rok.

fot. Irena Świerdzewska

Uroczystościom 1 kwietnia przewodniczył bp Romuald Kamiński. Obecni byli kapłani z sąsiednich parafii i wywodzący się z parafii miejscowej, w której historii zrodziło się blisko trzydzieści powołań kapłańskich i zakonnych. – Dzisiaj pragniemy podziękować opatrzności Bożej i Matce Najświętszej, tutejszej Patronce. Także bardzo wielu osobom, które przyczyniły się do tego, że zaistnieliście, owocujecie i wszystko wskazuje na to, że ten piękny rozwój będzie trwał. Bogu niech będą za to dzięki! – mówił w homilii ordynariusz warszawsko-praski. Na zakończenie liturgii poświęcił trzy nowe sztandary: Matki Bożej Częstochowskiej, bł. Stefana Wyszyńskiego oraz Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji.

Burmistrz miasta Elżbieta Radwan przekazała na ręce bp. Kamińskiego medal „Zasłużony dla Wołomina”, którym rada miejska uhonorowała parafię Matki Bożej Częstochowskiej. Jednocześnie rada miejska ogłosiła rok 2024 Rokiem Parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Wołominie. – Ta świątynia stanowiła przez te wszystkie lata dla nas mieszkańców solidny fundament i budowała naszą tożsamość. Wychowywała w wierze, która pomagała nam w dalszym życiu – powiedział starosta wołomiński Adam Lubiak.

– Mamy wypracowane dobre relacje z samorządem, gminą, powiatem, dyrekcją szkół – chwali ks. prałat Witold Gajda, od 2015 r. proboszcz parafii i dziekan dekanatu wołomińskiego. Przygotowania do jubileuszu zaangażowały całą społeczność. Wydany został album o historii parafii i działających wspólnotach.

– Gromadziłem zdjęcia i wspomnienia parafian – mówi Marcin Satora, który wraz z żoną jest we wspólnocie Domowego Kościoła. – Cenię w parafii wzajemną życzliwość i nastawienie, by coś się u nas działo. Każdy może znaleźć dla siebie miejsce, nie czujemy się anonimowi. Po Mszach Świętych ludzie wstępują do kawiarenki w bibliotece parafialnej, żeby się spotkać, porozmawiać – dodaje.

W przygotowanie albumu zaangażowała się też Katarzyna Kielak, prowadząca wraz z trzema paniami parafialną bibliotekę, śpiewająca wraz z mężem w chórze parafialnym. – Wertując kroniki parafialne, dotarliśmy do informacji, że biblioteka funkcjonuje od początku istnienia parafii, podobnie jak koła Żywego Różańca, bielanki, ministranci, wspólnota, która kontynuuje działalność pod nazwą Akcja Katolicka, czy chór – mówi Katarzyna Kielak. W 17-tysięcznej parafii działa kilkanaście wspólnot. Obok istniejących, tradycyjnych, powstały nowe: Mężczyźni św. Józefa, Rycerze św. Jana Pawła II, Czciciele Bożego Miłosierdzia. Jedna z najmłodszych to utworzona z inicjatywy sióstr michalitek Wspólnota Niewiast Mi-ka-El.

Grupami opiekują się z proboszczem wikariusze: ks. Andrzej Gawor, ks. Daniel Łaszcz, duszpastersko pomaga w parafii misjonarz ks. Mariusz Szczepański SVD. Ewenementem jest gromadzenie się przy parafii młodzieży, a to dzięki charyzmie wikariusza ks. Łukasza Króla. Z jego inicjatywy powstał klub młodzieżowy; w szczytowym momencie na piątkowe spotkania z grą w siatkówkę, bilard i zajęciami kulinarnymi przybywało stu nastolatków. Po raz trzeci w parafii odbędzie się Qulturalne Bierzmowanie oraz Wołomiński Festiwal Chwały parafialnych scholi dziecięcych.

– Jestem tu parafianką od urodzenia, przeszłam przez różne formacje: dziecięce, młodzieżowe. Myślę, że m.in. parafii zawdzięczam to, kim dzisiaj jestem. Mamy dobrych proboszczów, z legendarnym śp. ks. Janem Sikorą, poprzednim proboszczem ks. Sylwestrem Sienkiewiczem i obecnym ks. Witoldem Gajdą – mówi Katarzyna Kielak.

Powodów do dziękowania za sto lat parafii jest wiele. – Udało się przeprowadzić termomodernizację budynków – wskazuje proboszcz. Dziękczynieniem w roku jubileuszu ma być utworzenie kaplicy wieczystej adoracji, drugiej takiej w diecezji. Zaplanowana jest pielgrzymka do Markowej, rodzinnej wioski Ulmów. Parafia wystąpiła też o relikwie błogosławionej rodziny. W czerwcu odbędzie się marsz dla życia i koncert muzyki chrześcijańskiej.

– Najważniejsze dla nas kapłanów jest towarzyszenie ludziom, bycie z nimi i dla nich – podkreśla ks. Witold Gajda.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 22 maja

Środa, VII Tydzień wielkanocny
Wspomnienie św. Rity z Cascii
Ja jestem drogą i prawdą, i życiem.
+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 21, 15-19
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do św. Urszuli Ledóchowskiej 20-28 majaBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter