22 maja
wtorek
Heleny, Wieslawy, Ryty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Sześć wieków polskich prymasów

Ocena: 0
437

W czasach I Rzeczypospolitej prymas był najważniejszym dostojnikiem po królu. Dziś to godność przede wszystkim honorowa, czego wyrazem jest zachowanie pierwszeństwa podczas uroczystości kościelnych.

Katedra prymasowska w Gnieźnie. Fot. ks. Henryk Zieliński/Idziemy

Po raz pierwszy – już w III lub, według niektórych źródeł, w IV wieku – tytuł prymasa został nadany przez Stolicę Apostolską metropolicie Kartaginy, miasta w Północnej Afryce, położonego na terenie dzisiejszej Tunezji. Chodziło o podkreślenie ponadmetropolitalnej pozycji biskupa miasta, który miał przywilej konsekracji innych metropolitów i zwoływania lokalnych synodów oraz zawiadamiał inne Kościoły lokalne o dacie obchodów Wielkanocy. W wiekach późniejszych tytułem prymasowskim obdarzano biskupów diecezji, które stawały się najważniejszymi ośrodkami chrystianizacji w danym państwie.

 

Gniezno na czele

Kiedy w Polsce w 1375 r. powstała druga metropolia kościelna – w Haliczu, przeniesiona następnie do Lwowa – powstał problem prymatu hierarchicznego. Już w 1414 r. na Synodzie w Wieluniu biskupi przyjęli zasadę pierwszeństwa metropolity gnieźnieńskiego. Na Soborze w Konstancji (1414-18) przewodniczący polskiej delegacji arcybiskup gnieźnieński Mikołaj Trąba uzyskał dla siebie i swoich następców na stolicy metropolitalnej w Gnieźnie tytuł prymasa. Wtedy jednak nie przywiózł żadnego dokumentu w tej sprawie, a na Soborze był jedynie odpowiednio honorowany i zajmował miejsce między innymi prymasami. Kancelaria króla Władysława Jagiełły traktowała jednak abp. Trąbę jako prymasa i po raz pierwszy zwróciła się do niego w taki sposób w dokumencie z 14 marca 1418 r.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 17 (603), 23 kwietnia 2017 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 3 maja 2017 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Sekretarz redakcji tygodnika "Idziemy"SALON DZIENNIKARSKINajwyżej oceniane artykuły