31 marca
piątek
Beniamina, Dobromierza, Leonarda
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Stan zdrowia Benedykta XVI ciężki, ale stabilny (aktualizacja)

Ocena: 0
481

Stan 95-letniego emerytowanego papieża Benedykta XVI jest ciężki, ale stabilny - podała w czwartek agencja ANSA za źródłami w Watykanie. Jak wyjaśniono, sytuacja nie zmieniła się w ciągu ostatniej doby.

Fot. VaticanMedia

Emerytowany papież przebywa w swoim domu w dawnym budynku klasztoru klauzurowego w Ogrodach Watykańskich - Mater Ecclesiae. Jest pod opieką lekarzy.

W środę rano o tym, że Benedykt XVI jest bardzo chory, powiedział papież Franciszek podczas audiencji generalnej. Poprosił o modlitwę za swego poprzednika. Następnie Franciszek udał się do rezydencji emerytowanego papieża, by go odwiedzić.

W jedynym dotąd wydanym komunikacie Watykan poinformował w środę, że doszło do pogorszenia stanu zdrowia Benedykta XVI.

+++++

O modlitwę za chorego Benedykta XVI zaapelowali m.in. przewodniczący Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki oraz Episkopatu Niemiec Georg Baetzing.

Bardzo proszę wszystkich wierzących w Polsce o modlitwę za papieża seniora Benedykta XVI. Niech Pan da mu siłę i moc w tym trudnym czasie cierpienia i choroby

- poprosił na Twitterze przewodnicy episkopatu abp. Stanisław Gądecki.

Wcześniej - w środę rano - o modlitwę za emerytowaną głowę kościoła zaapelował papież Franciszek, który wyjawił, że senior jest "bardzo chory".

Przyłączam się do wezwania do modlitwy papieża Franciszka. Moje myśli są z papieżem emerytem. Wzywam wiernych w Niemczech do modlitwy za Benedykta XVI

- napisał z kolei, również na Twitterze, bp Baetzing.

+++++++++++

Dyrektor biura prasowego Stolicy Apostolskiej Matteo Bruni w oświadczeniu przekazanym watykanistom w środę przed południem poinformował, że doszło do pogorszenia stanu zdrowia Benedykta XVI, co wyjaśnił jego zaawansowanym wiekiem. Ponadto napisał, że sytuacja jest pod kontrolą, a nad emerytowanym papieżem czuwają lekarze.

W czwartek Matteo Bruni poinformował, że minionej nocy Benedykt XVI dobrze wypoczął, jest świadomy i czujny. Podkreślił zarazem, że Franciszek ponawia swą prośbę o modlitwę w intencji Papieża Seniora i towarzyszenie mu w tych trudnych godzinach.

Tymczasem z całego świata płyną zapewnienia o modlitwie za Benedykta XVI. Episkopat Włoch przypomniał za papieżem Ratzingerem, że „niezależnie, jak trudne próby przychodzi nam przechodzić i ciężkie cierpienia, to zawsze pozostajemy w rękach Boga, który nas stworzył i wiernie nam towarzyszy”.

Diecezja rzymska zachęciła parafie i wspólnoty do zjednoczenia się na modlitwie ze swego emerytowanego biskupa. O modlitewnej pamięci zapewnili też biskupi Niemiec, a na stronie episkopatu opublikowano modlitwę, w której umieszczono prośbę do Boga, by wspomagał papieża seniora „w jego chorobie i słabości” oraz odczuwał „solidarność tak wielu ludzi, którzy teraz wstawiają się za nim w modlitwie”.

Podobne wyrazy bliskości napływają też z Afryki, Ameryki Łacińskiej i obu Ameryk. Do modlitwy wezwał zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego. Benedykta XVI nazwał Wielkim Świadkiem naszych czasów. Przypomniał także swe listopadowe spotkanie z papieżem seniorem, który zaniepokojony sytuacją na Ukrainie zapewniał, że modli się za tamtejszy naród.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 31 marca

Piątek, V tydzień Wielkiego Postu
Słowa Twoje, Panie, są duchem i życiem.
Ty masz słowa życia wiecznego.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): J 10, 31-42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły

Materiał Partnera PortaluNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter