14 czerwca
piątek
Bazylego, Elwiry, Michala
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Spotkanie Franciszka z patriarchą Tawadrosem

Ocena: 4.8
577

Audiencja środowa w Watykanie miała dziś niecodzienny przebieg. Na zaproszenie Papieża Franciszka uczestniczył w niej patriarcha Tawadros II.

Fot. PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Biskup Rzymu i zwierzchnik Koptyjskiego Kościoła Prawosławnego wyrazili pragnienie dalszego zacieśniania współpracy i wspólnego angażowania się w głoszenie Ewangelii. Modlili się również o pokój dla całego świata.

Audiencja odbyła się dokładnie w 50. rocznicę historycznego spotkania papieża Pawła VI z papieżem Szenoudą III w 1973 roku. Było to pierwsze spotkanie Biskupa Rzymu z patriarchą Koptyjskiego Kościoła Ortodoksyjnego, którego zwieńczeniem było podpisanie wspólnej deklaracji chrystologicznej.

Jako pierwszy głos zabrał patriarcha Aleksandrii. „Wzywajmy dla całego świata pokoju, który przewyższa wszelki umysł, modląc się, aby przyszedł on wszędzie i aby stał się nadrzędnym celem przywódców oraz narodów” – powiedział Tawadros II. Zwracając się do Franciszka wyraził wdzięczność za jego służbę dla świata i zapewnił o modlitwie za jego zdrowie i o długie lata życia. Potwierdził wybór drogi miłości we wzajemnych relacjach Kościołów i wolę wspólnego podążania pod prąd chciwego i egoistycznego świata.

Tawadros II podziękował też Franciszkowi za wizytę w Egipcie w 2017 roku, która, jak wskazał, była wielkim błogosławieństwem dla całego kraju. Zwrócił uwagę, że przychodzi z ziemi, na której Ewangelię głosił św. Marek Apostoł. Jego katedra powstała w Aleksandrii, która jest jedną z najstarszych siedzib apostolskich na świecie.

 

Franciszek przypomniał, że Tawadros przybył po raz pierwszy do Rzymu 10 maja dziesięć lat temu, kilka miesięcy po wyborze ich obu i zaproponował, aby każdego 10. maja obchodzić „Dzień przyjaźni koptyjsko-katolickiej”. Papież dodał, że obydwaj do siebie dzwonią, wysyłają życzenia, pozostają dobrymi braćmi i nigdy ze sobą się nie sprzeczali.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 13 czerwca

Czwartek, X Tydzień zwykły
Wspomnienie św. Antoniego z Padwy, prezbitera i doktora Kościoła
Daję wam przykazanie nowe, abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 5, 20-26
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Nowenna do św. Brata Alberta 8-16 VINajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter