21 listopada
wtorek
Alberta, Janusza, Konrada
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Słowa i życie

Ocena: 0
825

– Ostatecznie zwyciężą świadkowie, którzy będą gotowi oddawać życie za prawdę – mówi abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski

fot. ks. Henryk Zieliński/Idziemy

Z abp. Markiem Jędraszewskim, zastępcą przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, rozmawia ks. Henryk Zieliński

 

Często cytowany przez Księdza Arcybiskupa Antonio Gramsci, ideolog włoskich komunistów, mówił, że do zwycięstwa rewolucji konieczny jest długi marsz przez instytucje. Czy ten marsz dokonuje się także przez instytucje Kościoła?

Nie potrafię odpowiedzieć, co dokładnie byłoby tym lewicowym marszem w Kościołach lokalnych. Wiem, że we Francji w okresie posoborowym pojawiło się w Kościele nastawienie bardzo socjologizujące i niemalże syndykalistyczne. To się radykalnie zmieniło, kiedy znaczący głos w tamtejszym Kościele zyskał kard. Jean-Marie Lustiger. Uważał on, że Kościół jest od duchowości, a nie od związków zawodowych i polityki społecznej. Nie oznaczało to, oczywiście, dla niego, że sprawy społeczne miałyby być Kościołowi obojętne. Twierdził jednak, że trzeba radykalnie zmienić duszpasterskie priorytety. Z ogromną mocą ducha zaczął więc budować życie duszpasterskie w Paryżu, oparte na pewnych fundamentach, o których we Francji jakby zapomniano.

Przed Wielkim Jubileuszem Roku 2000 kard. Lustiger nakazał wszystkim parafiom, żeby w adwencie 1999 r. przed kościołami urządziły bożonarodzeniowe żłóbki. Chodziło o to, żeby ludziom przypomnieć, że nie jest to jakiś magiczny rok 2000, tylko rocznica narodzenia Pana Jezusa. Prowadziłem wtedy w Paryżu rekolekcje dla Polonii i było to dla mnie niezwykłe doświadczenie. Przed kościołem polskim przy ulicy Saint Honoré był wspaniały żłobek z Nowego Sącza, w którym były naturalnej wielkości postacie w strojach góralskich i cygańskich. Przyjeżdżała telewizja, żeby to filmować jako ewenement. Na ścianie kościoła Sainte Madelaine wyświetlano przeźrocza z obrazami przedstawiającymi narodziny Pana Jezusa. Kardynał Lustiger uważał, że wtedy, w Adwencie 1999 r., konieczny był ów zwrot ku samemu fundamentowi, jakim jest wcielenie Jezusa Chrystusa i nasze odkupienie. Dopiero na tych prawdach Bożych i ewangelicznych można budować inne wymiary życia, także kościelnego i społecznego.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 47 (633), 19 listopada 2017 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 30 listopada 2017 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Redaktor naczelny tygodnika "Idziemy"
henryk.zielinski@idziemy.com.plSALON DZIENNIKARSKINajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły