30 kwietnia
wtorek
Mariana, Donaty, Tamary
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Rektorzy seminariów o formacji duszpasterskiej kleryków

Ocena: 0
1165
Formacja duszpasterska kleryków była głównym tematem zakończonej dziś w Olsztynie 51. konferencji rektorów wyższych seminariów duchownych. 20150910 21:08
awo / Olsztyn (KAI), sg


Zainspirowani myślą papieża Franciszka rektorzy zastanawiali się jakie zmiany są potrzebne w systemie kształcenia i praktyk kleryckich, by duszpasterstwo w przyszłości było bardziej dynamiczne i wychodziło na peryferie, o których mówi papież. Dlatego gośćmi ogólnopolskiego spotkania rektorów był m.in. bp Grzegorz Ryś wraz z Zespołem KEP ds. nowej ewangelizacji.

Zdaniem przewodniczącego Konferencji Rektorów ks. dr. Wojciecha Rzeszowskiego zmiany są potrzebne, ponieważ bardzo radykalnie zmienia się świat. Widoczne jest coraz większe przyspieszenie, przemiany związane z nową mentalnością i multimediami. – Panuje duży zamęt, a świat zdaje się być pozbawiony wartości. Dlatego nasza refleksja nad tym, na ile klerycy będą przygotowani, by na potrzeby właśnie takiego świata odpowiedzieć jako duszpasterze – podkreślił w rozmowie z KAI.

Refleksję rektorów inspirowali zarówno specjaliści, którzy zajmują się naukowo teologią pastoralną jak też praktycy – proboszczowie. Natomiast przedstawiciele Zespołu Episkopatu Polski ds. nowej ewangelizacji opowiedzieli m.in. o tym, jak działają w Polsce szkoły nowej ewangelizacji. Mówili o swoich doświadczeniach współpracy z klerykami i kapłanami, wskazywali na potencjał, który jest do wykorzystania również w formacji seminaryjnej oraz przedstawili punkt widzenia ludzi świeckich.

Do bycia duszpasterzami alumni przygotowują się poprzez wykłady z teologii pastoralnej. Ich program, ilość godzin czy rozkład przedmiotów w różnych seminariach jest podobny bo został określony przez normy wydziałów teologicznych. Natomiast jeśli chodzi o praktyczne zaangażowania to we wszystkich seminariach klerycy mają praktyki pedagogiczne, które są niezbędne, by w przyszłości mogli uczyć religii w szkołach – zwraca uwagę ks. dr Rzeszowski.

Poza tym, w ramach formacji pastoralnej klerycy mają praktyki duszpasterskie w parafiach, wspólnotach zakonnych – w przypadku zakonników, ale też w czasie różnego typu rekolekcji czy pieszych pielgrzymek. Zdobywają doświadczenie duszpasterskie także w szpitalach, hospicjach, ośrodkach Caritas, gdzie uczą się kontaktu z chorymi, niepełnosprawnymi czy ubogimi. – Tego typu praktyki duszpasterskie są ogólnie przyjęte, natomiast w niektórych seminariach niektóre z nich są bardziej rozbudowane lub też proponowane są nowe doświadczenia jak np. udział w Przystanku Jezus na Woodstocku, gdzie klerycy uczą się życia, współpracy z innymi, nowych form ewangelizacji – dodał przewodniczący Konferencji Rektorów.

Podczas spotkania w Olsztynie rektorzy kilku seminariów duchownych, w których wprowadzony przed kilku laty tzw. okres propedeutyczny trwa cały rok podzielili się swoimi doświadczeniami m.in. tym, jak organizują czas i życie tej wspólnoty przed seminarium. Zdaniem rektorów owoce są bardzo pozytywne. W większości polskich seminariów diecezjalnych okres propedeutyczny trwa pół roku.

Rektorzy udali się też z pielgrzymką do sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej oraz odwiedzili archikatedrę we Fromborku. Towarzyszyli im miejscowi biskupi, koadiutor abp Józef Górzyński oraz emerytowany metropolita warmiński abp Edmund Piszcz. Z rektorami spotkał się sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski. Bp Artur Miziński mówił im o bieżących sprawach Kościoła i formacji duchowieństwa.

Doroczne spotkanie rektorów było też okazją do zebrania najnowszych choć jeszcze wstępnych danych na temat powołań kapłańskich. Do seminariów duchownych w Polsce zgłosiło się 725 nowych kandydatów. Liczba ta może się zmienić ponieważ w niektórych seminariach jeszcze we wrześniu trwa nabór.

Pierwsze statystyki dotyczące nowych powołań kapłańskich pokazują, że o ile w seminariach zakonnych nadal utrzymuje się tendencja wzrostowa to w seminariach diecezjalnych widoczny jest spadek liczby nowych kleryków. W tym roku do seminariów diecezjalnych zgłosiło się jak dotąd ok. 520 kandydatów, natomiast formację do kapłaństwa w seminariach zakonnych rozpocznie ponad 205 młodych zakonników – poinformował KAI ks. dr Rzeszowski. Ostateczne dane statystyczne nt. nowych powołań będą znane po zakończeniu rekrutacji.

Można jednak oszacować, że ogółem w Polsce jest obecnie na wszystkich rocznikach ok. 3 tys. 600 kleryków diecezjalnych i zakonnych. Dla porównania – przed rokiem było ich 3850, w tym 804 na I roku.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 30 kwietnia

Wtorek, V Tydzień wielkanocny
Chrystus musiał cierpieć i zmartwychwstać,
aby wejść do swojej chwały.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 14, 27-31a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter