27 kwietnia
sobota
Zyty, Teofila, Felicji
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Radomyśl nad Sanem: pielgrzymi modlili się o trzeźwość

Ocena: 0
851

Ponad 100 osób z Sandomierza, Tarnobrzega, Stalowej Woli, Gorzyc, Ożarowa pieszo pielgrzymowało 27 sierpnia z Gorzyc do sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia i Bolesnej w Radomyślu nad Sanem, by pomodlić się o trzeźwość.

20160828 15:46
apis / Radomyśl nad Sanem (KAI), sg

Coroczna pielgrzymka trzeźwościowa rozpoczęła się Mszą Świętą w kościele parafialnym pśw. Franciszka Salezego i św. Andrzeja Boboli w Gorzycach. Ks. Władysław Drewniak, proboszcz parafii poinformował, że tegoroczne pielgrzymowanie abstynenckie do Radomyśla jest w intencji szczególnie osób młodych, by bardzo rozsądnie korzystali z używek, gdyż są one bardzo niebezpieczne.

Na radomyskim „Zjawieniu” została odprawiona trzeźwościowa Droga Krzyżowa, poprowadzona przez członków wspólnot samopomocowych. Centralnym punktem pielgrzymki była Msza św. w sanktuarium Matki Bożej Bolesnej i Pocieszenia pod przewodnictwem ks. Edwarda Zielińskiego ze Staszowa, który w homilii zachęcił zgromadzonych do wspólnej modlitwy o trzeźwość oraz do trwania w abstynencji. Po Eucharystii odbyło się spotkanie w domu rekolekcyjnym połączone z otwartym mitingiem.

Dla pani Małgorzaty z tarnobrzeskiej wspólnoty Al.-Anon pielgrzymka była okazją, by podziękować Bogu za to, że jej mąż przestał pić i zostało uratowane jej małżeństwo. Modliła się też żarliwie o to, by ta trudna sytuacja już nigdy się nie powtórzyła.

– Pierwsze pięć lat abstynencji również nie należało do łatwych. Mąż był niezwykle drażliwy, nadpobudliwy, nerwowy. To był trudny czas dla nas wszystkich. Na szczęście udało się i nasze małżeństwo przetrwało – stwierdziła członkini tarnobrzeskiej Wspólnoty Al-Anon.

Ok. 1440 r. w miejscu, gdzie obecnie znajduje się Radomyśl, pasterze postawili kapliczkę, w której umieścili obraz Matki Bożej Bolesnej. Miejscowe podania mówią, że modlący się do Matki Bożej Bolesnej doznawali pociechy i rozradowani odchodzili. Dlatego też tę osadę nazwano Radomyślem.

W 1625 roku Abraham Sienieński sprowadził do Radomyśla księży augustianów w celu "rozwinięcia i ożywienia" kultu Matki Bożej Bolesnej. Kościół parafialny pod wezwaniem Matki Bożej Bolesnej był w różnych latach trzykrotnie spalony.

Czwarta z rzędu świątynia, również drewniana, istniejąca do dziś wybudowana została w 1828 r. W bocznym ołtarzu umieszczono obraz Matki Bożej Pocieszenia. 15 września 1991 roku abp Ignacy Tokarczuk dokonał koronacji obrazu Matki Bożej Bolesnej. Koronę poświęcił Ojciec św. Jan Paweł II 2 czerwca 1991 roku w Rzeszowie.

Od kilkunastu lat odbywają się radomyskim sanktuarium maryjnym pielgrzymki i mityngi abstynenckie oraz organizowane są modlitwy o trzeźwość.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 kwietnia

Piątek, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem drogą i prawdą, i życiem.
Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 14, 1-6
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter