30 maja
czwartek
Ferdynanda, Karola, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Radom: 25-lecie sakry bp. Henryka Tomasika

Ocena: 0
4286

Bp Henryk Tomasik obchodził 25-lecie przyjęcia sakry biskupiej. Uroczystość odbyła się 6 stycznia w radomskiej katedrze.

fot. Wikipedia, CC BY-SA 3.0


Własnoręcznie podpisany i opatrzony pieczęcią Rybaka telegram do pasterza radomskiego skierował papież Franciszek. Telegram skierował także premier Mateusz Morawiecki.

Papieski telegram odczytał ks. Albert Warso z watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary. – Z kapłanami i wiernymi świeckimi połączyłeś się serdecznymi więzami przyjaźni, a nawet twoja radość w Panu i łagodność znane są wielu ludziom. Nie możemy pominąć twojej stałej troski o wypraszane od Pana modlitwami, i potem należycie pielęgnowane powołania, jak też pastoralnej troski o nauczanie katechezy, ochronę rodziny, wreszcie o wychowanie młodzieży – napisał Ojciec Święty.

Następnie wiernych powitał biskup Piotr Turzyński. – Wierzymy, że w tajemnicy świętych obcowania jest z nami św. Jan Paweł II, który przed 25 laty w Rzymie udzielił sakry biskupiej naszemu Pasterzowi – powiedział na początku liturgii biskup pomocniczy radomski.

Homilię wygłosił abp Wacław Depo. – Istnieje w Polsce wiele środowisk, które utrudniają drogi wiary i modlitwy, a mimo to trzeba nam ufać, że żadna próba wprowadzenia tzw. laickiego państwa, żadne prawo parlamentarne Europy czy świata, żadne kierunki filozoficzne nie stłumią w nas i w naszej ojczyźnie głosu Boga w sumieniach! – powiedział do zebranych metropolita częstochowski.

Abp Depo w kontekście zbliżającego się synodu biskupów w Rzymie poświęconego sprawom młodzieży dodał, że jubileusz to czas radości i wdzięczności, ale również czas nowych zadań i ewangelicznego zawierzenia Bogu ku przyszłości. 

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w liście z życzeniami dla biskupa radomskiego Henryka Tomasika napisał, że „Kościół w Polsce wyraża wdzięczność najpierw Bogu za tak dobrego i gorliwego Pasterza”. – Nasze podziękowania kierujemy również w stronę Waszej Ekscelencji ufając, że Kościół, który jest w Polsce, a zwłaszcza Diecezja Radomska, długie jeszcze lata będą cieszyły się doświadczeniem, duszpasterską miłością, mądrością i roztropnością Księdza Biskupa – czytamy w liście abpa Gądeckiego.

Telegram skierował także premier Mateusz Morawiecki. – Wasza Ekscelencja swą postawą i aktywnością zapisał piękną kartę w kronikach diecezji naszego kraju – napisał premier Morawiecki w liście, który odczytany został przez posła Marka Suskiego.

W trakcie uroczystości prezydent Radosław Witkowski uhonorował bp. Tomasika najwyższym odznaczeniem władz samorządowych Radomia medalem Bene Merenti Civitas Radomiensis. Wyróżnienie jest uznaniem wybitnych zasług dla rozwoju miasta.

Na koniec głos zabrał bp Henryk Tomasik. – Bardzo dziękuję za modlitwę i proszę, abyśmy wspólnie budowali odważnie Chrystusowy Kościół – zakończył biskup radomski. 

W koncelebrze uczestniczyli przedstawiciele Episkopatu Polski, w sumie 21 biskupów i ok. 150 księży z diecezji radomskiej, czy siedleckiej. 

Bp Henryk Tomasik przyjął święcenia biskupie z rąk św. Jana Pawła II w bazylice św. Piotra w Watykanie, 6 stycznia 1993 roku. Sakrę biskupią przyjęło w tym dniu dziesięciu innych biskupów z różnych krajów świata. Natomiast z decyzji papieża Benedykta XVI z 16 października 2009 r. bp Henryk Tomasik został mianowany biskupem radomskim. Ingres do katedry radomskiej naszego nowego Pasterza miał miejsce w listopadzie 2009 roku.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 30 maja

Czwartek, VIII Tydzień wielkanocny
Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa
Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba.
Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 14, 12-16. 22-26
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter