19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Rada KEP ds. Apostolstwa Świeckich: niedziele powinny być wolne od pracy

Ocena: 0
281

Popieramy inicjatywę obywatelską, aby wszystkie niedziele były dniami wolnymi od pracy; prosimy stanowiących prawo państwowe, aby poddali głosowaniu projekt dotyczący wszystkich niedziel – napisali w oświadczeniu członkowie Rady Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Świeckich.

fot. pixabay.com

Oświadczenie Rady Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Świeckich zostało opublikowane na oficjalnej stronie internetowej KEP.

Jak czytamy w oświadczeniu – podpisanym przez przewodniczącego Rady biskupa Ignacego Deca oraz jej sekretarza o. prof. Kazimierza Lubowickiego – jej członkowie postanowili "dać wyraz zdecydowanego poparcia inicjatywie obywatelskiej, aby wszystkie niedziele były dniami wolnymi od pracy".

"Po uroczystych obchodach 1050. rocznicy chrztu Polski z udziałem najwyższych władz rządowych i kościelnych nie ma powodu, abyśmy wstydzili się powiedzieć, że świętowanie niedzieli to nałożony przykazaniem Bożym obowiązek religijny chrześcijan, który w porządku demokratycznym winien być uszanowany" – napisali członkowie Rady.

Dodali, że jeżeli będzie taka "wola polityczna", to projekt zostanie uchwalony i wprowadzony w życie. "Prosimy zatem stanowiących prawo państwowe, aby uszanowali wolę obywateli, od których otrzymali mandat działania, i poddali głosowaniu projekt dotyczący wszystkich niedziel" – czytamy w oświadczeniu.

Członkowie Rady ds. Apostolstwa Świeckich zaznaczyli, że wiara nie jest prywatną sprawą wiernych, ale "winna kształtować i przemieniać wszystkie dziedziny życia publicznego". Dodali, że troska o zysk nigdy nie może przeważyć troski o człowieka.

"Jest to ważne tym bardziej, że wielu pracowników ma na tyle słabą pozycję wobec pracodawców, że sami nie są w stanie się obronić. Często są to zagraniczne firmy i korporacje, które w swoich krajach korzystają z dobrodziejstwa odpoczynku niedzielnego, a na naszych Rodaków i na polskie prawo, patrzą przede wszystkim pod kątem jak najniższych kosztów produkcji i jak największych zysków" – napisali.

Zdaniem sygnatariuszy oświadczenia, odmawianie prawa do świętowania niedzieli niekoniecznie wypływa z racji ekonomicznych. "Wysoko rozwinięte kraje europejskie świętują niedzielę. Znane są też oświadczenia przeprowadzających z sukcesem reformy gospodarcze w Polsce, że wolne niedziele nie stanowią przeszkody w rozwoju gospodarczym" – czytamy w oświadczeniu.

Członkowie Rady ds. Apostolstwa Świeckich podkreślili, że wolna niedziela leży w interesie zarówno pracowników jak i pracodawców. "Pracownik wypoczęty i zadowolony ze swego życia osobistego i rodzinnego pracuje wydajniej. Z drugiej strony nie można człowieka traktować wyłącznie jako siłę roboczą. Historia pamięta dramatyczne konsekwencje tego błędu antropologicznego" – wyjaśnili. Dodali, że należy stworzyć warunki, aby każdy mógł budować więzi rodzinne i przyjacielskie, ponieważ "prawo do życia w małżeństwie i rodzinie jest jednym z najbardziej podstawowych praw człowieka".

"Nieporozumieniem, noszącym ślady manipulacji jest podejmowanie w dyskusjach o niedzieli wolnej od pracy tego, że muszą być otwarte np. stacje benzynowe, restauracje, komunikacja miejska itp. To problem pozorny, od zawsze uregulowany. Powszechnie wiadomo, że w niedzielę muszą pracować służby konieczne do funkcjonowania społeczeństwa" – czytamy w komunikacie.

"W czasie, gdy budujemy Świątynię Bożej Opatrzności jako wotum narodowe i przybliżamy się do świętowania stulecia odzyskania niepodległości, nie lekceważmy Pana Boga w życiu publicznym i nie uzurpujmy sobie prawa do organizowania życia narodowego tak, jakby Bóg nie istniał" – zaapelowali członkowie rady.

Pod koniec października, sejmowa komisja przyjęła projekt ustawy ograniczającej handel w niedziele wraz z poprawkami naniesionymi podczas prac podkomisji ds. rynku pracy. Po poprawkach, projekt zakłada, że handel ma być dozwolony w drugą i czwartą niedzielę miesiąca oraz w dwie kolejne niedziele poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia. Podkomisja poszerzyła katalog placówek, które byłyby wyłączone z zakazu handlu w niedziele.

Projekt ustawy trafił do Sejmu jesienią ubiegłego roku jako inicjatywa obywatelska autorstwa Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej, w którego skład wchodzi m.in. NSZZ "Solidarność". Jego pierwotna wersja zakładała zakaz handlu w każdą niedzielę, w większości placówek handlowych, z pewnymi odstępstwami.

Projekt przewiduje wejście w życie ustawy 1 stycznia 2018 r.(PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -