28 maja
poniedziałek
Jaromira, Justa, Justyny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Trzy fundamenty silnej i wolnej Polski

Ocena: 0
961

– Silna i wolna Polska musi być budowana na zasadach prawdy, sprawiedliwości i moralności – mówił abp Marek Jędraszewski w homilii wygłoszonej na Skałce podczas Mszy świętej dla uczczenia św. Stanisława, głównego patrona Krakowa i Polski.

fot. PAP/Jacek Bednarczyk

Metropolita krakowski podkreślał również, że dzieje narodu i państwa polskiego nierozerwalnie związały się z dziejami chrześcijaństwa.

W homilii abp Jędraszewski przywołał poemat Karola Wojtyły „Stanisław” i za jego autorem mówił o „glebie ludzkiej wolności” w Polsce. – Gleba ludzkiej wolności ma w sobie dramatyczną moc, że może i jest w stanie odrzucić i nie przyjąć imienia Chrystusa. Ta ciemna moc sprawiła, że Jezus został przez swój naród zdradzony i ukrzyżowany. W Jego losie odrzucenia i skazania na śmierć uczestniczyli chrześcijanie pierwszych wieków i dziś, w różnych miejscach współczesnego świata. Gleba ludzkiej wolności może jednak otworzyć się na imię Chrystusa, dostrzegając w Nim niezwykłą szansę wzbogacenia i dopełnienia – mówił metropolita krakowski.

Podkreślał, że od samego początku dzieje narodu i państwa polskiego nierozerwalnie związały się z dziejami chrześcijaństwa i nie da się ich zrozumieć bez historii męczenników Kościoła. – Ich krew stała się błogosławionym zasiewem na glebie ludzkiej wolności – dodał arcybiskup. Taką postacią był w dziejach Kościoła na ziemiach polskich św. Stanisław, który oddał swoje życie w obronie niezmiennych wartości i upominając się o życie swoich owiec.

– To jest wzór dla kolejnych pokoleń Polaków: nieustraszenie stawać przeciwko tyranii, nawet własnego państwa. Posiekane ciało męczennika stanie się symbolem podziału Polski i nadziei na jej zrośnięcie – wskazał hierarcha.

Abp Jędraszewski nawiązał do postaci kard. Stefana Adama Sapiehy, metropolity krakowskiego, którego 150. rocznica urodzin obchodzona jest dzisiaj. Podkreślał, że czterdziestoletnia posługa Księcia Niezłomnego dla Kościoła w Krakowie i w Polsce, jego troska o potrzebujących i nieugięta postawa wobec zaborców, okupanta hitlerowskiego i władz komunistycznych stanowi do dziś aktualne przesłanie.

– "Potęgę naszą" – pisał arcybiskup Sapieha – "musimy budować na prawdzie, sprawiedliwości i moralności" – powiedział abp Jędraszewski, podkreślając, że list ten był wezwaniem do duchowego oporu wobec nowej rzeczywistości, w jakiej znalazła się Polska, choć autor tych słów nie o wszystkim mógł pisać wprost.

– Trzeba było budować na prawdzie czyli przeciwko kłamstwu komunistycznej propagandy, na sprawiedliwości czyli przeciwko stosownym tak często przez nową władzę aktom zemsty i przemocy, na moralności czyli dbając przede wszystkim o właściwe wychowanie młodzieży i troszcząc się o zgodne z nauką Kościoła życie małżeńskie i rodzinne – mówił metropolita krakowski.

– Przesłanie to i dzisiaj nic nie straciło ze swojej aktualności. Silna i wolna Polska, ciesząca się szacunkiem ze strony innych państw europejskich, niezmiennie musi być budowana na tych samych zasadach: prawdy, sprawiedliwości i moralności – powiedział duchowny.

Na koniec kaznodzieja przywołał także katedrę na Wawelu, gdzie znajduje się konfesja św. Stanisława, a obok niej – miejsce wiecznego spoczynku kard. Sapiehy. – Miejsce to mówi nam potomnym o pasterskich zmaganiach zachowania i pogłębiania wiary, o wolność i sprawiedliwość, o miłość miłosierną wobec biednych i potrzebujących – zaznaczył abp Jędraszewski. Podkreślił, że świadectwo życia dwóch pasterzy Kościoła krakowskiego: św. Stanisława i kard. Sapiehy uczy zrozumienia również „naszego niełatwego czasu”.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


Najczęściej czytane artykuły

SALON DZIENNIKARSKINajwyżej oceniane artykuły