28 maja
wtorek
Jaromira, Justa, Justyny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pokarm Słowa

Ocena: 5
571

Tydzień Biblijny jest skupiony na organizowaniu wspólnotowych spotkań ze Słowem Bożym. - mówi ks. prof. Henryk Witczyk, przewodniczącym Dzieła Biblijnego im. św. Jana Pawła II, w rozmowie z Barbarą Stefańską

fot. arch. tygodnika "Idziemy"

Czym jest Tydzień Biblijny?

Tydzień Biblijny obchodzony jest od 2009 r. na podstawie decyzji Konferencji Episkopatu Polski. Rozpoczyna się zawsze w trzecią niedzielę wielkanocną. Celem jest to, by Słowo Boże było nie tylko otaczane czcią, ale także czytane w duchu modlitewnym i celebrowane we wspólnocie Kościoła lokalnego. Temu mają służyć materiały, które Dzieło Biblijne, patronujące wydarzeniu, przekazało wszystkim diecezjom i parafiom. Oprócz plakatów Tygodnia Biblijnego i rozpoczynającego go Narodowego Czytania Pisma Świętego jest to biuletyn „Przegląd Biblijny” oraz płyta CD – z myślą o katechetach lub liderach ruchów i wspólnot. Ponadto prosimy moderatorów Dzieła Biblijnego w poszczególnych diecezjach, aby – w porozumieniu z biskupem – zorganizowali diecezjalną celebrację w katedrze czy innym kościele.

 

Gdzie odbędą się główne wydarzenia?

Centralne celebracje Tygodnia Biblijnego, a zwłaszcza Narodowego Czytania Pisma Świętego, odbędą się w niedzielę 14 kwietnia w trzech miejscach. O godz. 13.00 we Wrocławiu Mszę Świętą odprawi biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej Jacek Kiciński CMF. Potem nastąpi wspólne czytanie Pisma Świętego. Wydarzenie będzie transmitowane w TV Polonia. Wcześniej, o godz. 7.00, abp Marek Jędraszewski będzie celebrował Mszę Świętą w Łagiewnikach (transmisja w TVP 1), a o 9.30 ks. dr Marcin Zieliński – w kaplicy cudownego obrazu na Jasnej Górze (transmisja w TV Trwam).

 

Jak rozumieć tegoroczne hasło: „Powołani do Wspólnoty – Komunii z Bogiem i bliźnimi w Kościele”?

Jest to nawiązanie do hasła roku duszpasterskiego: „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”. Chcemy rozjaśnić, czym jest ta braterska wspólnota, i ukazać nadprzyrodzony wymiar Kościoła, którego istotą jest komunia (koinonia) każdego wierzącego i wszystkich jako rodziny braci i sióstr Jezusa z Ojcem, Synem i Duchem Świętym.

Do programu duszpasterskiego odnosi się również hasło VIII Narodowego Czytania Pisma Świętego: „Trwali w nauce apostołów i we wspólnocie”. Dzieje Apostolskie, z których pochodzi ten cytat, to księga, która pokazuje tworzenie się wspólnoty Kościoła przez świadectwo apostołów i głoszenie Ewangelii, od zmartwychwstania i zesłania Ducha Świętego poczynając.

 

Jak by Ksiądz Profesor zachęcił do pogłębiania znajomości Pisma Świętego?

Przykład daje nam sam zmartwychwstały Chrystus. W trzecią niedzielę wielkanocną czytana jest ewangelia o uczniach idących do Emaus, którym Jezus wyjaśnia, co we wszystkich Pismach odnosiło się do Niego. Wtedy oni zaczynają rozumieć, że męka i śmierć Jezusa nie była porażką, lecz wypełnił się plan Boży, a także że trzeba głosić Ewangelię, bo tak rodzi się wspólnota Kościoła, która jest komunią z Ojcem, Synem i Duchem Świętym.

Warto przypomnieć słowa św. Hieronima, który pisał, że możemy karmić się Ciałem Pana i pić Jego Krew „nie tylko w Eucharystii, ale także przy czytaniu Pisma Świętego. Istotnie, prawdziwym pokarmem i prawdziwym napojem jest Słowo Boże, które się czerpie z poznania Pism”.

 

Tydzień Biblijny obchodzimy w Polsce w okresie wielkanocnym, a Niedzielę Słowa Bożego w całym Kościele – w styczniu. Jak się ma jedno do drugiego?

Niedziela Słowa Bożego, którą ustanowił papież Franciszek w 2019 r., poświęcona jest modlitwie i rozważaniu, czym jest Słowo Boże. Z kolei Tydzień Biblijny ma charakter pastoralny i skupiony jest na organizowaniu wspólnotowych spotkań ze Słowem Bożym.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 maja

Wtorek, VIII Tydzień wielkanocny
wspomnienie bł. Stefana Wyszyńskiego, biskupa
Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi,
że tajemnice królestwa objawiłeś prostaczkom.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 10, 28-31
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Nowenna do św. Urszuli Ledóchowskiej 20-28 majaNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter