11 grudnia
poniedziałek
Damazego, Waldemara, Daniela
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pielgrzym do wynajęcia

Ocena: 0
740

W Portugalii, w której wciąż popularne są pielgrzymki, przybywa pątników, którzy decydują się iść pieszo do sanktuariów maryjnych w zastępstwie innych osób. Nierzadko za pieniądze.

fot. ks. Henryk Zieliński/Idziemy

Trudno powiedzieć, ilu dokładnie pielgrzymów w ciągu roku przecina wzdłuż i wszerz Portugalię. Nikt nie prowadzi takich statystyk, nawet sanktuarium w Fatimie, jedno z kilku miejsc kultu maryjnego w tym kraju. Wśród pątników nie brakuje też osób kierujących się do hiszpańskiego Santiago de Compostela. Wielu z nich to obcokrajowcy, nierzadko Polacy. Motywacje są różne: chęć pogłębienia wiary, prośba o wysłuchanie modlitw, podziękowanie. Niemałe grono pielgrzymów stanowią „poszukiwacze przygód” oraz ludzie, którzy zwyczajnie chcą się sprawdzić w wymagającej poświęceń podróży. Warunków do przemierzania pieszo Portugalii nie ma zbyt dobrych – przeważa asfalt i… upały.

 

Ku turystyce religijnej

Zakończony 26 listopada jubileuszowy rok stulecia objawień maryjnych w Fatimie stanowił dla wielu osób w Portugalii doskonałą okazję do odbycia pielgrzymki. Nie brakowało małych grup bądź osób indywidualnych. Tysiące z nich skierowały się na pątniczy szlak, aby towarzyszyć papieżowi Franciszkowi, który 12 i 13 maja odwiedził Fatimę. Jednym z nich był Ricardo Oliveira, socjolog i działacz katolicki, który na główne uroczystości obchodów fatimskich dotarł pieszo z grupą przyjaciół z podlizbońskiego miasteczka Sacavem.

– Ten rok jest wyjątkowy w Fatimie. Nie pamiętam, abym spotkał tu tylu pielgrzymów. Do tego na szlaku wielu było obcokrajowców, w tym Polaków – powiedział nam Oliveira, wskazując na szybko rozwijający się portugalski ruch pielgrzymkowy, którego głównym celem jest Fatima.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 50 (636), 10 grudnia 2017 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 20 grudnia 2017 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


Najczęściej czytane artykuły

SALON DZIENNIKARSKINajwyżej oceniane artykuły