26 kwietnia
piątek
Marzeny, Klaudiusza, Marii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Patriarcha Cyryl z wizytą w Wielkiej Brytanii

Ocena: 0
843

Patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl przybył 15 października do Londynu, rozpoczynając wizytę w Wielkiej Brytanii. Formalnym jej powodem jest są obchody 300-lecia obecności Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP) na Wyspach Brytyjskich.

2016-10-16, 19:04
kg (KAI/B-I/OWCS) / Londyn, rk

Wraz ze zwierzchnikiem rosyjskiego prawosławia nabożeństwo sprawowali m.in. przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego (OWCS) metropolita Hilarion i miejscowy arcybiskup suroski Elizeusz. Obecni byli ambasador Rosji w Wlk. Brytanii A. Jakowienko, inni dyplomaci, Rosjanie mieszkający na Wyspach Rosjanie i inni. Na czas nabożeństwa w pomieszczeniu ustawiono historyczny ikonostas z cerkwi działającej przy ambasadzie rosyjskiej (carskiej) w Londynie, przechowywany obecnie w soborze Zaśnięcia Matki Bożej eparchii (diecezji) suroskiej.

Po zakończeniu uroczystości wspomniany abp Elizeusz pozdrowił zwierzchnika RKP, dziękując mu za obecność, która „uświęciła to miejsce” i życząc mu owocnego pobytu na ziemi brytyjskiej, „pierwszego w charakterze głowy Kościoła”.

W odpowiedzi patriarcha wyraził radość, że może uczestniczyć w obchodach 300-lecia i że swój pobyt tutaj rozpoczął właśnie od tego miejsca, w którym mieściła się niegdyś cerkiew, będąca ośrodkiem rosyjskiej obecności prawosławnej w tym kraju. Zaznaczył, że wielokrotnie odwiedzał Wyspy, ale nigdy jeszcze nie był w tym budynku. Nawiązując do jego niewielkich rozmiarów zauważył, że ta obecność rosyjska była skromna „i prawie niezauważalna”. Przypomniał również, że w miejscu tym przebywali w przeszłości carowie Mikołaj I, Aleksander II i Mikołaj II, a mnisi rosyjscy, podczas pobytu w Londynie, uważali za swój obowiązek nawiedzić tę małą cerkiew.

Gdy po rewolucji 1917 zwiększył się znacznie napływ emigrantów rosyjskich do Brytanii, miejsce to okazało się za małe i wówczas większe pomieszczenie przekazał im Kościół anglikański, któremu Cyryl podziękował za taką postawę. – Miejsce to jest kolebką prawosławia rosyjskiego w Wielkiej Brytanii – podkreślił zwierzchnik RKP. Na zakończenie podziękował abp. Elizeuszowi za opiekę nad wspólnotą wiernych i za przygotowanie jego przyjazdu na Wyspy.

Cyrylowi w jego podróży towarzyszy 7 osób, w tym 4 biskupów. Jego pobyt na Wyspach potrwa do 18 bm. W programie przewidziano m.in. przyjęcie patriarchy przez królową Elżbietę II.

W skład eparchii suroskiej RKP, obejmującej całą Wielką Brytanię, wchodzi obecnie 46 kościelnych wspólnot parafialnych, w tym 2 parafie stauropigialne (tzn. podlegające bezpośrednio patriarsze, a nie miejscowemu biskupowi), 33 parafie, 10 tworzących się wspólnot eparchialnych i 1 tzw. podworje biskupie (rodzaj przedstawicielstwa). We wszystkich tych jednostkach pracuje 22 księży i 9 diakonów. Na czele eparchii stoi abp Elizeusz, którego od 1990 wspiera jako biskup pomocniczy arcybiskup kerczeński Anatol.

Ponadto 12 własnych parafii, 1 klasztor, 2 kaplice, 3 misje i 1 „podworje” stauropigialne ma w Wielkiej Brytanii Rosyjski Kościół Prawosławny za Granicą (od maja 2004 formalnie zjednoczony z Patriarchatem Moskiewskim). Pracuje w nich 9 księży i 2 diakonów.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 kwietnia

Czwartek, IV Tydzień wielkanocny
Święto św. Marka, ewangelisty
My głosimy Chrystusa ukrzyżowanego,
który jest mocą i mądrością Bożą.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 16, 15-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter