20 sierpnia
poniedziałek
Bernarda, Samuela, Sobieslawa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Patriarcha Cyryl: Rosja może ocalić świat przed dominacją zła

Ocena: 0
994

Rosja może ocalić świat przed dominacją zła, o ile dojdzie do jej duchowej odnowy. Opinię taką wyraził prawosławny patriarcha moskiewski i Całej Rusi Cyryl w swoim programie telewizyjnym Słowo Pasterza.

2015-12-10 12:27
pb (KAI/Interfax) / Moskwa, sg

Hierarcha wezwał „wszystkie zdrowe siły społeczne” do wspólnego działania na rzecz „prawdziwego odrodzenia Rosji”. – Kościół, nauka, sztuka, kultura, edukacja, sport – wszystkie te dziedziny powinny pracować nad duchowym wzmocnieniem człowieka – stwierdził zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego.

– Musimy ożywić siły naszego ducha, musimy ożywić potężne, mocne fundamenty moralne. Musimy ożywić naszą narodową tożsamość. Musimy ożywić duchową siłę naszego narodu – przekonywał patriarcha, dodając, że wszystko to ma związek z życiem duchowym człowieka.

Przestrzegł przed potężnym, międzynarodowym strumieniem informacji, który uderza w człowieka, proponując „fałszywe cele i wartości”, ale w tak atrakcyjnym opakowaniu, że maskuje ono ich szkodliwość. Przyznał jednocześnie, że „choć niektórzy uważają, iż Kościół zbyt aktywnie uczestniczy w życiu publicznym, to badania socjologiczne pokazują, że ludzie nie słuchają Kościoła, co jest uwarunkowane faktem, iż mass media w większości pracują na rzecz innych ideałów i innych wartości”.

Cyryl uważa jednak, że Rosja może przyczynić się do „ocalenia rodzaju ludzkiego od całkowitej dominacji zła”, gdyż jest dzisiaj jednym z niewielu krajów mających niezależną politykę zagraniczną i opowiadających się za potrzebą zachowania moralnych podstaw w relacjach międzyludzkich i publicznych. Jako przykład podał sprzeciw wobec legalizacji „małżeństw” homoseksualnych.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

SALON DZIENNIKARSKI