19 września
środa
Januarego, Konstancji, Teodora
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Papież zachęcił Polaków do odmawiania różańca

Ocena: 0
706

Na znaczenie modlitwy różańcowej, będącej syntezą Bożego Miłosierdzia, zwrócił uwagę Franciszek, pozdrawiając zgromadzonych na środowej audiencji Polaków.

2016-10-26 10:56
st (KAI) / Watykan, mz
fot. PAP/EPA/ANGELO CARCONI

Oto słowa Franciszka:

Witam serdecznie pielgrzymów polskich. Bracia i Siostry, kończy się październik, miesiąc modlitwy różańcowej. Jest ona syntezą Bożego Miłosierdzia. To w tajemnicach różańca wraz z Maryją kontemplujemy życie Jezusa, który promieniuje miłosierdziem samego Ojca. Cieszmy się Jego miłością i przebaczeniem, przyjmijmy Go w przybyszach i w potrzebujących, żyjmy, na co dzień, Jego Ewangelią. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus.

Papieską katechezę streścił po polsku ks. prał. Sławomir Nasiorowski z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej:

Drodzy bracia i siostry, rozważamy dzisiaj kolejne uczynki miłosierdzia: przybyszów w dom przyjąć i nagich przyodziać. Polecił je nam Pan Jezus, mówiąc: „byłem przybyszem, a przyjęliście Mnie; byłem nagi a przyodzialiście mnie” (Mt 25, 35-36). Jako zadanie są one wyjątkowo aktualne w naszych czasach, kiedy wojny, brak środków do życia, zmuszają wielu ludzi do opuszczenia swojej ojczyzny. Zjawisko migracji nie jest obce w dziejach ludzkości. Warto przypomnieć Biblijne przykłady: Abrahama, naród wybrany, Świętą Rodziną uciekającą do Egiptu. Historia zna piękne gesty solidarności ze strony narodów, wspólnot, poszczególnych osób wobec uchodźców i migrantów, lecz nie brak w niej także negatywnych postaw: napięć, zamknięcia, braku gościnności, egoizmu, stawiania przeszkód, wznoszenia murów. Jako wspólnota wierzących jesteśmy wezwani, by przyjąć i otoczyć troską naszych braci i siostry, którzy uciekają przed wojną, głodem, przemocą, nieludzkimi warunkami życia. Bądźmy wsparciem dla tych osób, które utraciły ojczyznę, rodzinę, pracę. Pamiętajmy, że przywrócenie im godności, której zostali pozbawieni, wyjście im naprzeciw, jest spełnieniem tych właśnie uczynków miłosierdzia: nagich przyodziać i przybyszów w dom przyjąć.

W dzisiejszej audiencji udział wzięli m.in. pielgrzymi z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Anny z Gołkowic; Wszystkich Świętych z Jastrzębia-Szerokiej; św. Floriana z Rybnika-Orzepowic; św. Antoniego z Rybnika; Świętych Apostołów Filipa i Jakuba oraz Miłosierdzia Bożego z Żor – (wszystkie arch. katowicka); św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Marii Panny w Kielcach; Matki Boskiej Nieustającej Pomocy z Torunia- Bielawy; św. Piotra Rybaka i Matki Bożej Nieustającej Pomocy z Gdyni; św. Doroty w Przyrowie (arch. częstochowska).

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


Najwyżej oceniane artykuły

SALON DZIENNIKARSKI