26 lutego
piątek
Miroslawa, Aleksandra
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Papież zachęca do szczepień i zapowiada kiedy sam się zaszczepi

Ocena: 2.5
644

W połowie stycznia Watykan rozpoczyna kampanię szczepień. Papież Franciszek zapowiedział, że już zarezerwował sobie termin. Odrzucanie szczepień Ojciec Święty nazwał „samobójczym negacjonizmem” a szczepionkę określił mianem „etycznej i koniecznej”.

Fot. PAP/EPA/MARKO DJOKOVIC

Papież podkreślił, że zapisał się na szczepienia, ponieważ należy tak zrobić. Wyraził przekonanie, że „z etycznego punktu widzenia wszyscy powinni się zaszczepić, to opcja etyczna, bo stawką jest zdrowie, własne życie, a także życie innych”. Franciszek przypomniał, że kiedy był dzieckiem, na świecie panował kryzys zachorowań na polio, co sprawiło, że wiele dzieci z powodu tej choroby pozostało sparaliżowanych i istniało duże pragnienie, by się zaszczepić. Przypomniał, że jego pokolenie wzrastało w cieniu szczepionek przeciwko odrze i innym chorobom, na które szczepiono dzieci.

Nie wiem dlaczego dziś ktoś mówi, że szczepionka na koronawirusa jest niebezpieczna. Jeśli lekarze przedstawiają ją jako coś dobrego, co nie stanowi specjalnego zagrożenia, to czemu jej nie przyjąć?

– stwierdził Papież.

Watykan zapowiedział, że w tym najmniejszym państwie świata kampania szczepień ruszy w połowie stycznia. Szczepienia odbywać się będą w atrium Auli Pawła VI, gdzie istnieje możliwość zachowania dystansu społecznego. Zapisy na nie zbierano jeszcze przed Bożym Narodzeniem. Najpierw szczepione przeciw koronawirusowi będą osoby znajdujące się na pierwszej linii frontu, czyli lekarze i personel medyczny, następnie personel użyteczności publicznej, potem obywatele Watykanu dotknięci szczególnymi patologiami lub niepełnosprawni, dalej osoby starsze i słabe, a stopniowo wszystkie inne. Szczepieniami objęte zostaną także rodziny pracowników Watykanu. Biorąc pod uwagę, że w Watykanie jest około 500 mieszkańców i 4 tys. pracowników, szacuje się, że do szczepień przystąpi ponad 10 tys. osób.

Fot. PAP/EPA/OSSERVATORE ROMANO HANDOUTWatykan poinformował, że z powodu powikłań związanych z koronawirusem zmarł osobisty lekarz papieża Franciszka. 78-letni Fabrizio Soccorsi (na zdjęciu z papieżem) zmarł w rzymskiej klinice Gemelli, gdzie poddawany był terapii z powodu choroby nowotworowej. Franciszek mianował go swoim osobistym lekarzem w 2015 roku. Był także członkiem komisji lekarskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, która analizuje niewytłumaczalne z medycznego punktu widzenia przypadki uzdrowień, wybrane do procesów beatyfikacyjnych i kanonizacji.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 lutego

Piątek, I Tydzień Wielkiego Postu
+ Dzień Powszedni
Odrzućcie od siebie wszystkie grzechy
i uczyńcie sobie nowe serce i nowego ducha.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Mt 5,20-26
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Wielkopostne kościoły stacyjne (diec. warszawskie): 26 lutego par. św. Ojca Pio (ul. Fieldorfa 1, DW-P)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko Nas (bieżące informacje)
+ Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego
+ Transmisje Mszy świętych w TV, internecie i radiu
+ Wyślij intencję modlitewną do sióstr karmelitanek bosych na czas epidemii
+ Informacje o odpustachE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter